| anonim_4396 a întrebat:

Ce metode de invatare folositi pentru bacul la limba romana? Mentionez ca sunt clasa a 11-a dar vreau sa ma pregatesc din timp. Si mai vreau sa stiu care este metoda voastra preferata de invatat, cum invatati voi mai usor o lectie sau mai multe lectii intr-un timp foarte scurt.

1 răspuns:
| NevermindXEXEXD a răspuns:

Avand in vedere ca "noi" ( cei din clasa mea) ne pregatim numai cu eseurile pentru subiectul 3, le invatam pe ele. Nu stiu cate sunt cam 30 si cv cred, iar pentru subiectul 1 nu iti trebuie invatat pentru ca e intelegerea textului, iar pentru subiectul 2 iti trebuie niste trasaturi ale curentelor (trasaturi 2-4 pe care le gasesti usor intr-un fragment, pentru ca unele nu le poti identifica doar intr-un fragment), rolul verbelor la nu stiu eu ce timp e usor pentru ca la fiecare timp ai 2 sau 3 trasaturi. Iar legat de eseuri odata ce ai eseurile facute, ca la carte, le iei pe fiecare in parte si inveti paragraf cu paragraf, mai intai tema si viziune apoi caracterizare si apoi relatia, eventual folosesti in toate 3 aceleasi elemente de structura si compozitie. Important e sa le inveti cronologic( exemplu: plumb-1916, eu nu strivesc corola de minuni a lumii-1919, aci sosi pe vremuri-1923, riga crypto si lapuna enigel-1924, testament-1927) asa o sa inveti si anii usor. Eu unul am memoria vizuala foarte buna (pur si simplu vad imaginea cu eseul in fata ochilor) si ma mai ajut se evidentiatori sa subliniez cuvinte cheie si de legatura. Am la romana doi de 10 si un 8 si sunt a 12-a