| Byencutsza a întrebat:

Ce opere se studiaza la clasa a 10-a la romana?
Dar la clasa a 11-a stiti? Vreau sa ma apuc de citit si nu stiu ce se studiaza la clasa, daca stiti voi ajutati-ma si pe mine va rog frumos.
Va multumesc dau fundawinking:*

Răspuns Câştigător
| LaviLavi a răspuns:

Pai eu sunt in clasa a9 dar noua ne-a dat profu o lista. Uite (pentru a 10-a)
Ion, Liviu Rebreanu
Ultima noapte de dragoste si prima noapte de razboi, Camil Petrescu
Enigma Otiliei, G.Calinescu
Motometii,Marin Preda

Astea am impresia ca sunt oblighatorii la categoria romane, dar ar putea sa va puna sa cititi niste romane straine ca sa faceti legatura.Eu iti propun sa citesti :
H de Balzac-Eugenie Graudet(asta e titlul)
Marcel Proust-Swoun

Asta tot la categoria romane. O sa mai studiezi si basmul, dar alea sunt mici, poezii de: Eminescu,Bacovia, Arghezi, Barbu, Stanescu si m.Sorescu.

Mai faci teatru: Caragiale - O scrisoare pierduta
Nuvelele :La tiganci de Mircea Eliade
Pe strada Mantuleasa de Mihai Eminescu

Asta la obligatorie ne-a dat.
Daca vrei sa-ti mai dau si altele cu care vei avea de-a face intr-a zecea trimite un mesaj.Nu sunt sigura ca tot asta veti studia dar sper ca ti-am fost de ajutor big grin

2 răspunsuri:
| Cornelia19 a răspuns:

Eu in clasa a X-a am facut :
Harap-Alb de Creanga;
Hanu Ancutei de Sadoveanu;
Moara cu noroc de Slavici;
Ion de Rebreanu;
Enigma Otiliei de Calinescu;
Maitreyi de Eliade.
Si poezii de:
Eminescu: Floare-albastra, Pe langa plopii fara sot;
Bacovia: Plumb si Amurg violet;
Poezia epica de Alexandrescu;
Aci sosi pe vremuri de Pillat.
De la dramaturgie:
O scrisoare pierduta de Caragiale;
Suflete tari de Camil Petrescu.

Iar intr-a XI-a:
Letopisetul Tarii Moldovei de Grigore Ureche;
Tiganiada de Budai-Deleanu;
Alexandru Lapusneanul de Costache Negruzzi;
Monastirea Argesului;
Mesterul Manole de Lucian Blaga;
Poezii de Eminescu;
Patul lui Procust si Ultima noapte de dragoste... de Camil Petrescu.

Sper ca te-am ajutat!

| Fcsb_Ally_1999 a răspuns (pentru Cornelia19):

Si care este o opera din ale pe care leai scris din clasa a10a?