| Karol1877 a întrebat:

Ce parere aveti de cartea "Marea carte a inumanitatii. O istorie a ororilor in 100 de episoade"?
Se merita sa o citesc / cumpar?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Am citit-o eu. Este o carte foarte frumoasa si foarte interesanta, problema e ca, fiind inlantuite capitole, destul de scurte, nu am reusit sa retin cat mi-as fi dorit, insa, per total, o carte foarte buna. Ti-o recomand si tie, la fel cum am recomandat-o multora, aici pe TPU.

Mai am ceva de completat: Cartea ar trebui sa-ti faca doar initierea. Sunt unele capitole, mari, in urma carora vei ramane cu ceva: Stalin, Mao Zedong, Genghis Han, Primul Razboi Mondial, Petru cel Mare, Al Doilea Razboi Mondial, Sclavia, Gladiatorii, Napoleon Bonaparte, etc. Greu de crezut, insa, ca, citind despre: Razboaiele Medice, Batalia de la Canae, Batalia de la Gaugamela, Razboiul de 30 de ani, Batalia de la Campiile Catalunice si asa mai departe, iti vei aminti intocmai si nu le vei incurca absolut deloc. Pentru a invata ceva, ar trebui sa aprofundezi, citind alte carti dedicate exclusiv acelui subiect.

| FaraNumePls a răspuns:

Pare interesanta

| Alexandra4500 a răspuns:

Doar citind titlul as cumpara cartea acum. Mersi. O sa caut.