| Radandam a întrebat:

Ce părere aveți de Facultatea de Geografie UB-București?

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Este o facultate destul de usoara, te descurci la materii dar in schimb sunt foarte multe ore si materii care se mai repeta sub alte denumiri, ceea ce e ciudat. Majoritatea profesorilor sunt ok, cativa sunt super misto si isi dau interesul. Eu sunt in anul II. Daca te pot ajuta cu alte nelamuriri, imi poti scrie. happy

| Radandam explică (pentru Aasdfghj):

Si daca faci profilul de Geografie poti ajunge profesor? cum sunt căminele? sunt conditii?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Radandam):

Poti ajunge profesor daca alegi sa faci si modulul psihopedagogic. In general ca mai toate caminele, destul de modeste. Personal cred ca mai bine mergi la un camin privat daca poti sa suporti cheltuiala aceea sau sa vorbesti cu mai multe colege si sa stati cu chirie intr-un apartament. Iti spun ceea ce am auzit la colegii mei. Eu sunt din Bucuresti si nu stau la camin, deci nu pot sa iti spun ceva ce am vazut cu ochii mei. Oricum, parerile astea sunt impartite, unii spun ca e ok, altii ca nu, bineinteles depinde si de camine pentru ca unele sunt renovate, altele nu.

| Radandam explică (pentru Aasdfghj):

Si modulul psihopedagogic ce inseamna? ce trebuie sa faci? Si cămin privat ce inseamna? stai mai putine persoane in camera?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Radandam):

Modulul te invata cum sa fii profesor. E un modul pentru care optezi la inceputul anului universitar. Nu este obligatoriu dar daca vrei sa predai, trebuie facut. Nu stiu exact exact cum este fiindca nu am vrut sa ma inscriu dar ce stiu de la colegi este ca o sa ai si acolo teme, proiecte de facut. Camin privat inseamna ca nu face parte din cele facute de stat. De exemplu caminul Arcca este privat. Ai mai mult facilitati, este mult mai curat dar si mai piperat la pret. Acolo stiu ca pot sta mult mai putine persoane in camera, daca nu ma insel, cred ca si una. Dar ti-am zis, este mai scump. Daca ai posibilitate financiara si vrei sa vezi cum e viata de camin, ar fi misto sa incerci. Ori, alta varianta, statul in chirie.