| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Ce părere aveți de Franklin Delano Roosevelt?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca a fost unul dintre cei mai buni presedinti ai SUA, de aceea a fost si ales de 4 ori.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru Ioandelasal):

De ce? Ce anume a făcut el, în afară de faptul că îl admira pe Stalin, căruia i-a dat toată Europa de Est?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Vezi pe en.wikipedia.org sau ro.wikipedia.org si o sa te lamuresti, daca n-ai citit nimic despre el.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru Ioandelasal):

Tocmai că am citit și mi se pare că meritele îi sunt foarte exagerante și am vrut să discut cu cineva despre asta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Asta-i parerea ta si ce am scris parerea mea. Fiecare are dreptul la o parere proprie. A fost un mare om de stat, a facut multe lucruri bune si putine greseli, n-o spun eu, o spun istoricii.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru Ioandelasal):

Răspunsul dvs. mi-a amintit de cazul domnului Raymond Moley, profesor universitar și apropiat al lui Roosevelt (care-l consulta când era vorba de politică) care a scris în 1943, în "Newsweek" un articol propagandistic pro-sovietic, care încerca să justifice anexarea țărilor baltice. Când criticile la adresa articolului (plin, de altfel, de greșeli, cum ar fi că lituanii sunt slavi) au început să apară, Moley a răspuns acestor critici printr-un articol întitulat "To my critics" (bănuiesc că nu știa că-i fură titlul lui Eminescu) care se închide cu fraza "My critics are entitled to their opinions and I to mine". Nu există fapte, totul este relativ, deci toată lumea poate fi expert în orice domeniu.
Este o opinia mea, într-adevăr, pe care am expus-o aici ca să văd cât de bine stă în fața criticii. Pentru că o opinie, fie a mea, fie a dumneavoastră, trebuie să fie corectă. Iar scopul meu aici este să aflu care dintre ele este corectă.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu este opinia mea, am spus mai sus, este opinia istoricilor si eu ii cred.
Dar daca afli opinia corecta sa imi spui.

Răspuns utilizator avertizat
| Sisiwieuc9 a răspuns:

Unul dintre cei mai buni presedinti, daca nu cel mai bun.
Poate sunt unii suparati pe el, dar pana la urma a facut din America o super-putere.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru Sisiwieuc9):

Este drept că Roosevelt era un om fără onoare, căruia nu-i păsa cum câștigă atâta timp cât o face.
Și totuși, mă întreb cum poate cineva să placă un om care nu citea cărți, avea cunoștințe extrem de limitate privind Europa și limbile străine și a fost apropiat atât de Stalin, cât și de Hitler.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nici eu nu sunt fanul lui, dar el a fost bun pentru americani. Fara el nu exista dominatia lor asupra lumii.