| Krina a întrebat:

Ce parere aveti de indemnul "Invata din greselile altora!"?
Functioneaza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cum e...
Sint 3 categorii de oameni - care invata din greselile lor, care invata din greselile altora, si care nu invata nici din alea nici din alea

15 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In mod normal ar trebui sa functioneze dar sunt persoane care nu invata nici din greselile lor

daniela
| daniela a răspuns:

Pentru mine nu... pana nu m-am lovit singura cu capul de prag nu am invatat nimic (chiar daca m-a durut foarte rau si chiar daca eram sigura ca ceea ce imi ziceau altii era logic )

cristian
| cristian a răspuns:

Sint unii care nu invata nici macar din greselile proprii.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da. functioneaza si sp asta din proprie experienta big grin.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Este demn de luat in considerare, ca indemn. Din pacate, marea majoritate a oamenilor, din graba, indolenta, ori din multe alte motive, nu invata nici din propriile greseli.

| borsec a răspuns:

Este o expresie absolut adevarata.
Functioneaza

pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu tot timpul functioneaza.Depinde de situatii.La chestiile grave invat din greselile altora... dar la tot felul de banalitati...nu prea iau in seama.La urma urmei...nu risti...nu castigi...nu?laughing

| mircea a răspuns:

Cine poate sa faca asta, da, ala om destept!

| leluc a răspuns:

La mine nu functioneaza. Eu invat din greselile mele...sunt prea incapatanata sa ascult de altii

| Criiss16 a răspuns:

Da functioneaza.Am invatat multe din greselile altora, dar cateodata am repetat aceeasi greseala.Deci cateodata functioneaza cateodata nuhappy

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Functioneaza doar atunci cand ai vointa sa nu repeti aceeasi greseala.

| nicoleta_5825 a răspuns:

NU CRED CA ESTE NECESARA ACEASTA AFIRMATIE, CI MAI DEGRABA TREBUIE SA INVATAM DIN GRESELILE NOASTRE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa functioneze dar, de obicei fiecare prefera sa se "dea cu capul de pragul de sus si de cel de jos" ca sa ajunga la adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E coerct. Trebuie sa invatam din greselile altora, pur si simplu nu avem timp sa le comitem noi pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei nu prea e valabil! Nu stit ca cei ce nu invata din istorie sunt sortiti sa o repete? Se poate, dar multi invata din greselile proprii!