| Danx a întrebat:

Ce parere aveti de liceul Neculce din Bucuresti? Cum e colectivul? Primiti multe teme? Sunt severi cu absentele? Sunt droguri? Se fumeaza prin curte/ closete?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un liceu care oricare altul. Nimic diferit!
Drogurile si tigarile sunt ilegale in toate liceele din tara, inclusiv la Neculce.

| Danx explică (pentru Violleta2022):

Normal ca sunt ilegale, asta nu inseamna ca nu se vand/ consuma pe la colturi. Ma interesa cat de extins este fenomenul si cum e abordat de scoala: doar sanctiuni sau campanie constanta de informare si consiliere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Danx):

Odata ce stii ca sunt ielgale, cum poti pune o intrebare pe forum deschis?
Crezi ca va veni vreunul sa confirme, ca se vand droguri acolo?
Nu-i nimeni cretin, sa faca asemenea comentarii!

| Danx explică (pentru Violleta2022):

Multe lucruri sunt ilegale, asta nu inseamna ca nu trebuie sa vorbim despre ele deschis. Exista coruptie si hotie, spagi si discriminare, contraventii, infractiuni si crime. Daca nu vorbim despre ele, nu vom sti nici sa ne ferim, nici sa le combatem.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Danx):

Daca esti un copil cuminte, nu are importanta ca se vand droguri la poarta liceului, tu nu vei fii interesat sa le procuri si nici interesat daca ele exista si cine le foloseste.
Pentru ce interbi de ele, in mod express?

| Danx explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca as prefera sa merg la un liceu la care sunt cat mai putini utilizatori de droguri.

| Danx explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca as vrea sa merg la un liceu cu cat mai putine probleme si unde colegii nu pun presiune sa faci ca ei. In plus, mi-ar placea sa ajung la un liceu care are un program puternic anti-drog si si-a convins elevii ca drogurile nu sunt distractive si un program bun de consiliere care sa ii ajute pe cei care se drogheaza, sa inceteze.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Danx):

Nu cred ca iti vada cineva o statistica, a cati utilizatori de droguri sunt in jurul anumitor licee.
Si apoi, ce treaba ai tu, cu ce fac altii?
Ca nu-ti baga nimeni in gura drogurile, chiar daca le vand in fata ta, ramanand decizia ta, daca le folosesti sau nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Danx):

Toate liceele au programe anti-drog, asta este clar, odata ce este ilegal.
Nici un liceu nu vinde droguri in interior, sau accepta sa se vanda voalat, este doar o perceptie eronata de copilas.
Dupa cum suneam, nu ar trebui pe tine sa te afecteze ce fac altii, ca nu de aia te duci la liceu, ci sa-ti vezi de propria carte, invatatura si rezultate, indiferent ca colegul atu fumeaza, bea alcool sau ia droguri, in vacanta, pauze sau afara, cand pleaca de la scoala.
In incinta liceului NU se vor vinde droguri sau alte produse ilegale si daca esi impotriva lor, nu ar trebui sa mai faci din asta o obsesie, ca nu-ti baga nimeni pe gat asa ceva.
Daca esti interesat totusi sa nu dai peste golani, boschetari ori rau famati, mergi la un liceu foarte bun, cu pretenti, unde se intra numai cu note mari, ca acolo copii sigur merg sa invete, nu sa se destrabaleze, sau sa consume droguri ori alcool.