| Lola956 a întrebat:

Ce parere aveti de profilul de stiinte sociale? Credeti ca e un profil bun?

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
Eu sunt la stiinte sociale, si mi se pare super. Motivul? Nu dau teza si bac din mate, chimie, fizica, biologie, muzica fac pana in clasa a 10-a. Eu nu sunt deloc buna la mate, si de aceea am ales acest profil. E mai importanta engleza, romana, Istoria, geografia. Fac si muzica, desen, latina (cum am mai zis, muzica numai pana in a 10-a) si iti mai poti ridica media cu materiile astea.
Partea proasta e ca atunci cand termini, primesti numai diploma de 12 clase sau diploma de Bac. Adica nu primesti si ceva specializare (cum ar fi de exemplu la profilul contabilitate primesti diploma de contabil). Pentru asta trebuie sa faci o facultate.
Eu una ma ales acest profil deoarece cred ca in liceu ar trebui sa te simti bine, si daca nu esti bun la mate... Oricum in ziua de azi sunt o gramada de cursuri pe care le poti face dupa liceu (ca sa compenseze lipsa diplomei de calificare ma refer).
Eu sunt foarte multumita de aces profil, dar depinde ce iti place. Daca nu iti plac stiintele exacte...atunci e potrivit pentru tine happy.

| Matty_D_Matty_1998 a răspuns:

Depinde,daca iti place logica (care este foarte grea) da, dar daca nu iti recomand filologie.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Matty_D_Matty_1998):

Dar logica faci doar in clasa a 9 a, in clasa 10-a psihologie, in clasa 11-a sociologie si in clasa a 12-a filosofie. Dar astea cred ca le faci si la celelalte profile (contabilitate, tehnic, etc.), deci tot nu scapi de logica.Si oricum, nu e atat de grea, e plictisitor si aiurea, dar nu e imposibil de inteles happy (parerea mea).