| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de scoala romaneasca?

7 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Are prea multa teorie si prea putine aplicatibilitati in lumea reala.

| lolli_4147 a răspuns:

Incetati sa dati raspunsuri de genul asta pentru simplul fapt ca scoala nu este tocmai punctul vostru forte. Nici al meu nu este,insa incerc sa vad lucrurile cu claritate, fara a fi influentata de faptul ca, din 30 de ore pe saptamana, la 10 absentez fizic, si la altele 15 spiritual,facand abstractie de faptul ca scoala este chinul meu existential. Scoala romaneasca este unul din cele mai bune sisteme de invataman europene,un sistem clasic,dar,in esenta,eficient. Informatiile poate sunt putin cam multe,si chiar inutile din punct de vedere compozitional,dar ele sunt cele care dezvolta latura intelectuala,puterea de intelegere si adaptare,dezvoltarea limbajului. Incercati sa faceti o paralela intre sistemul eucational romanesc i,spre exemplu,cel italian,unde sunt mult mai putine cursuri,se pune foarte tare accentul pe dezvoltarea libera a individului si pe democratie,care au fost,insa,gresit interpretate si exagerate,si au dus la haos si anarhie,la lipsa de respect a elevilor fata de profesori,si asta,in primul rand,datorita relatiilor democratice si mult prea permisive. Acolo nu este o anomalie ca elevul sa fumeze in prezenta profesorului sau sa iasa din sala de clasa,in timpul cursului,fara nici o explicatie. Si,credeti-ma,nivelul de dezvoltare intelectuala este unul cu mult sub media absolventilor de scoala romaneasca. Ceea ce ii lipseste sistemului nostru de invatamant este sprijinul statului,crearea posibilitatilor de dezvoltare profesionala pe viitor,argumente ce ar motiva elevul. Lipsesc cu desavarsire, si asta stim cu totii, stimulenti pentru profesori.Sunt viitoare absolventa a liceului pedagogic,dar datorita situatiei prezente a tarii,nu voi profesa in domeniu, sau o voi face doar ca un job pe timpul facultatii, eventual un job suplimentar mai tarziu.Tin sa accentuez faptul ca parerea mea nu este nicidecum motivata de o conditie scolara excelenta.

| CrazyTeenager a răspuns:

Parerea mea referitoate la sistemul de educatie aplicat in scoala romaneasca este una foarte proasta, foarte multa teorie ce se presupune ca ar trebui invatata asa fara rost, deaorece nu are nici un sens, 90% dintre lucrurile memorate sunt si uitate ulterior, ar trebui sa incerci sa invet cat poti si de unde poti, educandu-te singur, sistemul educational este menit doar sa iti aduca o diploma care sa te recunoasca in societate ca om cu studii atata tot, chiar daca asta nu iti atesta cunostintele reale.

| Fishhh a răspuns:

E un vers... "Sistemul de invatamant este de c***t, trage apa dupa tine in cazul in care esti premiant"
Are putin adevar in el

| andrey910 a răspuns:

@Mademoiselle asa e...invatam multe lucruri inutile...care nu o sa ne ajute cu absolut nimic in viata. De exemplu exercitiile care le fac eu acum la chimie sunt de genul: Ch3-Ch2-Ch4.cu ce ma ajuta pe mine astea in viata :?:?
Mircea Badea a zis intr-o emisiune de-a lui ca el a fost olimpic la matematica si acum isi da seama ca nu l-a ajutat cu nimic matematica.
Plus ca nu avem nici o motivatie sa invatam...din cate vad eu cei fara facultate au mai multi bani decat cei cu facultate...mama are doua facultati, e profesoara, a avut in lunile noiembrie-decembrie salariul 600 lei (-50% in Olt).cat o femeie de servicilaughing

| andrey910 a răspuns:

@de unde sti tu ca socala nu este punctul nostru forte eu am avut in clasa a IX - a, anul trecut media 9.50.ma va ajuta oare cu ceva in viata? :? parca vad ca cei care nu o sa faca facultate o sa treaca pe langa mine cu masini si eu o sa stau la facultate fara masina...si dupa ce o sa termin facultatea o sa am un salariu in jur de 1000 leilaughing

| anoni a răspuns:

Este o scoala grea,care cuprinde prea multa materie, teorie si prea putina practica, de asta nu ne descurcam atunci cand avem un serviciu...am experienta \winking