| AlexDorinel a întrebat:

Ce parere aveti de tiganii care-s educati? Chiar mai educati decat unii oameni normali

17 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dar ce, țiganii sînt oameni „ anormali"?

| Adry05 a răspuns:

Nicio problemă cu ei, la fel respect ca și cei care nu-s țigani și-s educați

| corolav a răspuns (pentru Adry05):

Pe ce criterii ai ajuns „campionul zilei"?
Întreb, pentru că la editare de text în limba română ești de nota patru, cel mult.

| Adry05 a răspuns (pentru corolav):

Tu care scrii „sînt" ai tupeul să-mi zici mie că-s de 4? laughing) ești plictisit la pensie sau care ți-e problema? dacă nu puneam cratimele mai înțeleam, sau te bănuiești că tu crezi că se scrie nici-o laughing)) Nici nu-mi bat capu, știu mai bine decât un căutător de atenție ce pot, dar mersi de grijă.
Da așa, pentru cultura mea generală, ce am atâtea greșeli de îmi dă un „profesor de română" pe internet 4?

| corolav a răspuns (pentru Adry05):

Ca drept dovadă că ești de nota 4, iată cîteva mostre din acest scurt text de șase rînduri pe care l - ai redactat:
- după fiecare PUNCT, semn de întrebare sau semn de exclamare, dovadă a faptului că ai încheiat o idee, se reia cu majusculă.
- la începutul acestui mini - text, după „Tu" trebuia să pui virgulă. Iar „ care scrii „sînt" " trebuia pus între virgule. E o construcție incidentă explicativă.
- corect ar fi fost „ mai înțelegeam" iar nu „ mai înțeleam".
- corect ar fi „ nu - mi bat capul" ( cu acest „ l " la urmă).
- corect ar fi fost „dar " nu „ da ( așa)."
- corect ar fi fost „ ce atâtea greșeli am" iar nu cum ai construit matale.
Cu „ profesor de română" ai nimerit - o.
La ora actuală, anul 2021, cel puțin două mari edituri din România
( dacă ai idee ce e aceea o editură), POLIROM Iași și LITERA, tipăresc ale lor cărți cu „î" din „ i".
Dar, dacă susții cu atîta pricepere că ar fi corect cu „â" din „ a", te - aș ruga să - mi spui care ar fi diferența fonetică ( deci în pronunțare) între „ â" și „ î"? De ce la „ a coborî" nu se pune „â"?
Dacă reușești, eu sînt dispus să - ți dau toată pensia mea pe un an de zile.
E foarte probabil că atunci cînd vorbești cu cineva și pronunți un cuvînt care conține litera „ â", de exemplu „ fântână", te oprești din vorbire și - i explici interlocutorului : am spus cu „â" din „ a".
Să ai sănătate!

| Adry05 a răspuns (pentru corolav):

Aha, am înțeles, ești din ăla neadaptat la era internetului. Să-ți amintesc tataie că pe net nu e nevoie să scrii ca la compunerea pe care o dai profei, așa că poți să mai sari și peste un apostrof că nu-ți dă nimeni 4 pe net, doar obsedați din ăștia ca tine.
Dacă tot n-ai ce face decât să comentezi de alții, măcar scrie adaptat la 2021, adică cu â în mijlocul cuvântului, nu cu î.
Îți mai menționez că am trecut deja printr-un liceu, un profil de filologie, un bac la română, o facultate și un loc de muncă și nu mi-a reproșat nimeni nimic vreodată la scris. Deci dacă nu mi-a reproșat nimic un profesor universitar, scuze că nu-mi bat capu să stau să pun fiecare semn de punctuație care e de la sine înțeles din context pe net pentru băgătorii în seamă ca tine. Du-te și caută-ți altă ocupație. Dacă și eu sunt de 4, ești vai de capu tău la notare, sincer.
A, și mi-ai făcut compunerea aia degeaba, știu și eu regulile alea, dar tu nu prea știi cum merge treaba pe net. Du-te și corectează-i pe alții la chestii serioase, că ai de unde alege, te-ai găsit să te bagi cu mine în seamă că nu pun un punct unde e evident că se termină propoziția sau nu pun literă mare că n-am mai stat să apăs pe shift rolling on the floor) ești penibil, da lasă-ți răspunsu să mai avem și noi de ce râde pe aici. Bătrâni frustrați de pensie.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Acum am văzut că ăsta se leagă și din faptul că mi-a sărit o literă în scris, doamne ferește ce specimene rolling on the floor)

| Frank51 a răspuns:

Încă nu am întâlnit așa ceva.

| siriusblack98 a răspuns:

O părere foarte bună. Bravo lor că aleg să fie altfel decăt ceilalți.

| Iote a răspuns:

Respect daca e asa!

| DarthNiger a răspuns:

Pai si tiganii tot oameni normali sunt, doar nu sunt monstrii sau extraterestrii, chiar daca ceea ce fac multi dintre ei e anormal.
Cei educati, nu am nicio parere despre ei, nu deranjeaza pe nimeni, au un comportament civilizat si pot fi luati ca exemplu de catre alte persoane, multi romani pot invata ceva de la ei.

| KR0NSTADT a răspuns:

Ce dracu de părere să am? Cine-i educat, este educat cine nu este, nu este.
Etnia nu este o barieră în calea inculturii sau a ignoranței.

Răspuns utilizator avertizat
| KR0NSTADT a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Pune tu virgula unde trebuie, că mi-e lene să editez. big grin

| KR0NSTADT a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu mă interesează restul lumii. Eu sunt Kronstadt, nu 50%.winking

| Anonimgirltpu a răspuns:

Bravo lor! Pentru ca sunt multi romi care refuza sa se ridice din saracie si needucatie; care s-au obisnuit ca merge si asa. Oricum se observa o schimbare in bine in sociatatile lor. Desi este o schimbare lenta este totusi o schimbare.
Se schimba atunci cand realizeaza ca sunt si ei romani si ca au aceleasi drepturi si obligatii. Eu am avut la scoala romi care de 1 decembrie au refuzat sa danseze hora Romaniei pe motiv ca ei nu sunt romani si 1 decembrie nu e si ziua lor. Deja aici e nestiinta nu neaparat needucatie. Cand o sa realizeze cat mai multi ca educatia e cheia ridicarii din saracie atunci o sa se schimbe si comunitatea lor.
Am observat ca multi copii romi au acum in medie 8 clase si cativa ajung si mai departe, fata de multi parinti de-ai lor care nu stiu sa scrie si sa citeasca. Deci este o schimbare in bine.

| catalin1625 a răspuns:

Țiganii SUNT oameni normali. Nu știu de unde ai scos faptul că nu ar fi. Reputația lor negativă există din vremea Evului Mediu, când principala lor ocupație era de a fura metale și de a le prelucra pentru negoț. Nu contează etnia, ar trebui să mergem toți pe acest principiu: „Ești om cu mine, sunt om cu tine."