| blabla a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care raspund ironic, se abat de la subiect?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Exista ironie fina, pe care o apreciez si exista glume de-a dreptul grosolane. Ca sa fii ironic si amuzant, e necesar sa fii capabil de auto-ironie. Simtul umorului e o resursa uimitoare pentru a ne pastra vii si pentru a intra in contact cu copilul din noi. Insa e necesara o distinctie intre cei care jignesc si fac glume deplasate si cei care au simtul ironiei. Si mai depinde si de interlocutor: daca e pe aceeasi lungime de unda, e ok. Daca e mai sensibil, mai nesigur, trece printr-o perioada mai grea etc, e bine sa lasi glumele deoparte. Si ca sa raspund si la partea a doua a intrebarii, nu se abat de la subiect. Sunt chiar mai inauntrul subiectului si preseaza fix pe punctul slab. Important e cum o fac.

12 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Poate nu au altceva de zis, nu au o parere dar vor sa dea si ei un raspuns, sa aiba activitate. Ii ignori doar.

| andreutz a răspuns:

In mare parte, sunt de acord cu cei care au raspuns deja aici... dar cred ca mai sunt totusi si acei oameni care raspund ironic pentru simplul fapt ca atat merita interlocutorul sau, mai mult ca o lectie ca sa zic asa. ei formeaza o categorie aparte...binenteles, sunt mai putine aceste cazuri...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sunt lasi.happy

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Sunt 2 optiuni: La asa intrebare, asa raspuns, sau ceilalti care pentru o intrebare simpla ce necesita un raspuns simplu aleg sa dea copy-paste de altundeva, fara sa urmareasca relevanta sau scriu romane intregi cu relevanta 0.

| csintalan a răspuns:

... poater nu intentionat se raspunde asa, poate si cu o doza de gluma, ...sa nu luam totul ironic, hai sa fim mao optimisti, ...si mai intelagatori,... dar varsta, experienta conteaza f. mult,...

| CAsToReL a răspuns:

Am o parere f bune despre mine....de ce?

| joy a răspuns:

Depinde in ce context, daca depasesc limita si se-ntrac cu nesimtirea nu pot sa tac. Dar am o parere proasta, sunt oameni care nu au ce face si pe care nu-i duce mintea prea mult! Ii ignor!

| georgianacas a răspuns:

Sunt niste lasi. Dca nu spun,'omului in fata'

| bismark65 a răspuns:

Daca observati, 70% dintre intrebarile de pe acest site merita DOAR raspunsuri ironice.De obicei sunt condamnati cei care sunt ironici, cei care au simtul umorului de cei car nu-l au pentru ca se stie ca simtul umorului este apanajul oamenilor inteligenti.No ofense

| Chion a răspuns:

Nu vb. cu astfel de oameni

| doctoritsa a răspuns:

Sunt fitzoshi, vor sa se dea importanti, dar probabil ca nu stiu prea multe despre subiectul cu pricina. Sau, uneori sunt plictisiti si curiosi ce reactie starnesc. In oricare din cazuri ar face mai bine sa se abtina si nu cred ca merita prea multa atentie, cu exceptia cazurilor foarte rare in care sunt amuzanti, haiosi si aduc voiosie.

| sylky a răspuns:

Lipsa de ocupatie si ducerea in eroare a altora...