| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Coalitia pentru familie? Dar despre o posibila legalizare a casatoriilor intre 2 persoane de acelasi sex in Romania?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Coalitia pentru familie sunt niste cretini si chiar nu pricep de ce ei au impresia ca daca se vor legaliza casatoriile gay o sa ii fu*ta barbatii in c*ur si pe ei si pe familiile traditionale

56 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu-ti mai bate capul, oricum e subiect inchis,, se duce si aici o lupta intre crestini si atei, cu toate ca subiectul e altul/

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Eu sunt agnostic.

| oprescudorin11 a răspuns:

Coalitia 'pentru familie' naturala trebuie pastrata, desi oricum este cam prea tarziu.
Societatea este deja mult prea degenerata ca sa mai rezolve ceva. Casatoriile intre persoane de acelasi sex sau chiar cu animale au existat de cand lumea, dar au fost TOLERATE, desigur, respectata optiunea acelora, in societatile avansate. Spre exemplu este arhistiut ca in vremea Kaizerului, toata curtea imperiala prusaca masculina se intalnea pe insula Capri.
Sau ca in vremea Spartei (grecesti) era permise relatiile intre barbati-tocmai ca se considera un semn de superbarbatie, dar Familia se pastra, caci perpetuarea speciei este pe primul plan.
Legalizarea casatoriilor as admite-o (in mintea mea -caci oricum nu eu hotarasc!) in sensul pastrarii unor drepturi : cea a partajului, (in cazul separarii dupa o viata in comun a subiectilor), mai putin dreptul de a educa si creste copii, daca nu se dovedeste ca au inclinatii similare, lucru greu de dovedit in copilarie.

| anamariarot a răspuns:

Fără dorința de a ofensa pe cineva, puneți în balanță viața unui copil care trăiește într-o familie de gay/lesbiene cu cea a unuia care trăiește într-un orfelinat. Dacă un copil e adoptat de un cuplu non-hetero, nu înseamnă că o să-i bage ăia vibratoare în gură în loc de biberon. Vă invit să mergeți odată la un orfelinat, să-i vedeți cum se bat pe un biscuite și dacă nu-i unul atent, îi fură mâncarea de la gură, cum sunt abuzați de cei care ar trebui să-i îngrijească în mod normal și poate o să vă schimbați opiniile.
Nu mai aduceți argumente cu pedofilie sau incest, că nu pot fi comparate atentarea la inocența unui copil, respectiv o căsătorie din care poate rezulta un copil oligofren, malformat, diform cu homosexualitatea.
Și din nou, clasica întrebare: ce ați face dacă ar veni copilul vostru să vă spună că are o altă orientare sexuală? L-ați abuza, l-ați prigoni, în loc să-i oferiți sprijinul, înțelegerea de care are nevoie?

| AC4S4 a răspuns (pentru anamariarot):

In locul paradelor gay si celor anti-gay, mai bine s-ar face ceva sa ajunga cat mai putini copii in orfelinate, iar conditiile sa fie decente.

| anamariarot a răspuns (pentru AC4S4):

Cu paradele nu sunt nici eu în totalitate de acord, dar nu văd legătura lor cu ce am spus eu

| AC4S4 a răspuns (pentru anamariarot):

Ziceai de copiii din orfelinate. Cea mai buna solutie ar fi ca cineva sa se ocupe cu adevarat de copiii de acolo, nu sa fie dati homosexualilor.

| anamariarot a răspuns (pentru AC4S4):

Poate ar fi aia cea mai bună soluție, dar dacă CPF e atât de implicată în ceea ce înseamnă în momentul de față „familie" în România, de ce nu încearcă să schimbe și altceva în afară de art. 48 din Constituție, ca o familie „normală" să poată adopta un copil? Probabil știi și tu cât de anevoios e procesul de adopție...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema casatoriilor nu e atat de importanta, pe cat e de importanta problema dreptului lor de a avea un copil. De cand e omenirea, copiii au rezultat dintr-un barbat si o femeie, asta n-are nicio legatura cu religia, biserica si toate prostiile pe care le-ai insirat tu acolo. Consider ca e PERFECT NORMAL ca parintii sa-si doreasca normalitate pentru copiii lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa faci cand auzi adevarul?laughing Te superi si vorbesti urat?sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum a aparut funda aici?laughing) Eu sigur n-am dat-o, ce ciudat. :O

| Live4Ride a răspuns:

Decat sa vad atatia prosti pe planeta, as prefera sa vad gay peste tot!

| Zullabar a răspuns:

Nici o parere, e alegerea fiecarui om in parte, eu de ex. locuiesc in Suedia iar aici e legal pe langa asta chiar au si o sarbatoare si tot felul de festivaluri. dar gandirea omului e in alt fel daca vezi doua fete care se saruta multi zic ca e ok ca e fain, dar daca is doi baieti naa gata aia is gay laughing

| Anonim a răspuns:

Oricand un cuplu de gay bate un cuplu heterosexual din punct de vedere concept si comportament familial, pentru ca prima categorie sunt oameni deschisi la minte, nu lasa biserica sa le conduca vietile, si nu sunt abuzivi precum a doua categorie, cum am vazut in N exemple de astfel de oameni contra gayilor (avem mai sus un exemplu de campion al zilei care trebuia sterilizat din nastere).
daca te iei de prostia lor, iti baga cliseul universal ca esti needucat si alte baliverne cu care se consoleaza in mocirla lor spurcata neuronala.

| anonim_4396 explică (pentru ):

Eu n-am nicio treaba cu biserica, Biblia sau religia. De unde ideea ca un cuplu hetero este abuziv?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca aici se pune intrebarearea: casatorie sau comuniune civila? Parerea mea este ca cei doi (barbati sau femeie) ar putea sa traiasca in comuniune civila dar nu cu drepturile casatoritilor. Adica, trebuie sa te gandesti si la drepturile copilului. El are dreptul sa se simta normal, sa aiba mama si tata. Un copil care are 2 tati sau 2 mame va fi un handicaptat toata viata. Va fi exclus de ceilalti (se stie ca cei mai rai sunt copii cand vor sa-l loveasca cu vorba pe altul), va fi mereu bataia de joc a celorlati. Doi handicapati vor sa faca sex? Treaba lor! Dar s-o faca fara sa deranjeze comunitatea. Mai mult, ar fi culmea sa ceara si casatorie religioasa. Or' se stie pentru ce a distrus Dumnezeu Sodoma si Gomora. Nu suntem inapoiati. Suntem majoritari normali dar va trebui sa invatam sa-i lasam si pe altii sa traiasca. Asta sa nu insemne, insa, sa ajungem cum am ajuns cu tiganii: nu ne mai lasa ei sa traim!

| Live4Ride a răspuns (pentru Salontanul):

Dar copii care au mama si tata de ce devin gay? pentru ca nu se simt normal? pe ei ce ii influenteaza sa devina gay? nu are legatura orientarea sexuala a parintilor! altfel daca ar avea legatura nu ar mai exista gay pentru ca toti sunt nascuti din mama si tata! nu are logica ce scrii!

| Salontanul a răspuns (pentru Live4Ride):

Eu am impresia ca nu stii ce citesti (sa nu mai spunem ca nici sa scrii)! Am spus eu undeva ca nu pot deveni gay copii care sunt crescuti de parinti normali? Sau ai inceput cu bautura de dimineata?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca ai ceva probleme cu logica. In plus esti si needucat. Ar trebui sa stii ca pentru jigniri se suspenda contul. Dar neavand cei 7 ani de acasa n-ai de unde sa stii.

| Live4Ride a răspuns (pentru Salontanul):

Pai poate eu sunt gay si am si copil adoptat si tu tocmai m-ai facut handicapat mai sus in raspunsult tau! deci! Cine a jignit primul?

| Salontanul a răspuns (pentru Live4Ride):

Daca citeai cu atentie aflai ca nu am facut pe nimeni handicapat ci am spus ca un asemenea copil se va simti handicapat. Ti-am spus ca stai rau la nivelul de intelegere. Stii doar sa jignesti fara sa gandesti inainte. Te inteleg insa banuind ca esti destul de tanar ca sa ai o gandire matura.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pare ca cei care tineti cu persoanele gay sunteti la fel: nu stiti sa aveti pareri si schimb de idei fara sa jigniti. Asta demonstreaza ca gradul vostru de cultura este foarte scazut. Cat despre copii, stai linistit! Am si nepoti si sunt cu mai mult bun simt decat tine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O adunatura de dementi. Fumigena. E suficient sa vezi ce atitudine au fata de familiile monoparentale ca sa realizezi ca nu au toate tiglele pe casa. Legalizarea casatoriilor gay? Fix asta e ultima problema a societatii noastre. Sa o legalizeze, ma lasa rece. Atita vreme cit persoanele gay platesc aceleasi taxe si impozite ca noi, mi se pare normal sa aiba aceleasi drepturi. Iar aia care comenteaza ca nu e crestineste sa se gindeasca ca Adam s-a casatorit cu coasta lui. Apoi copiii lor s-au inmultit intre ei.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar despe dreptul lor de a avea copii, ce parere ai?

| Clorox a răspuns:

Nu imi pasa... Si din nou, nu-mi pasa, fiecare face ce vrea, deja devine enervant sa vad zilnic intrebari de genul.

| AC4S4 a răspuns:

De ce nu acceptam poligamia? Sunt in Romania 65.000 de musulmani. Noi, ca tara, avem niste valori. Daca o anumita minoritate ne cere sa ne schimbam valorile, de ce ar trebui s-o facem?
Spunea alt user intr-un raspuns ca "E suficient sa vezi ce atitudine au fata de familiile monoparentale ca sa realizezi ca nu au toate tiglele pe casa", pe cand eu stiam ca familia monoparentala este sustinuta de coalitie.

Asa a inceput peste tot. Vor doar parteneriat civil, apoi casatorie, apoi si religioasa, apoi sa adopte copii, apoi, cand se naste copilul, sa nu-i pui nici un sex pentru ca el trebuie sa si-l aleaga (un caz in Canada).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si in ce mediu ar fi acceptat un copil cu 2 parinti de acelasi sex?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Într-un stup, tu ce crezi?
În scoala potrivită, clasa potrivită, prietenii de familie potriviți, cartierul potrivit.
Ar fi vorba de un mediu mai înstărit în esență. Unde e sărăcie e și prosti mai multă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exista asa ceva in Romania? De ce consideri homosexualitatea ceva normal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot sa stiu si eu de ce raspunsul de grajd al userului anului suntserios a ramas in picioare?
Dar al meu care suna cam asa pentru stimabilul user campion de dat click-uri pe site a disparut?

"El are dreptul sa se simta normal, sa aiba mama si tata. Un copil care are 2 tati sau 2 mame va fi un handicaptat toata viata. "

Câtă imbecilitate!
La ce să te aștepți de la un campion al zilei care trăiește doar pentru TPU.
Sper ca nu ai copii și nu o să faci. Doamne ferește să gândească la fel!

De parcă în ziua de azi copiii de neam de traista oricum nu te exclud pe criterii de tot felul, de parcă nu exista hărțuire/bullying fara sa fi existat alte orientări sexuale ale părinților adoptivi.

Tot ce contează ca părinte e sa te interesezi de copilul tau și să îl trimiți într-un mediu în care este acceptat/tolerat.
Plus ca homosexualii urmăresc in mare parte drepturi judecătorești, ca orice cuplu. Nu îi interesează pe majoritatea să facă nunti cu mare fast și să adopte 4 copii. Vor doar ceva normal.

(repostat pentru ca ofenseaza titlul de campion pe TPU - nimic mai adevarat, dar chiar asa e)

Si @NuGaseacNumeLiber, cu c, dar tu esti normal ca intrebi asa ceva? Chiar nu ti-e rusine? Mi-ai aratat in nenumarate randuri ca esti un dezastru de elev spalat pe creieri de scoala romaneasca, acum mai nou ne arati si intoleranta ta pentru casatoria homosexualilor? Cum poti fi atat de slab la ratiune?
Cu ce te deranjeaza pe tine asa ceva?
Esti cumva vreun crestinopat sinistru?

Ia arunca o privire aici:
http://www.piticigratis.com/......ina-de-ei/

Nu cumva e doar o problema interna de a ta si nu una generala?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasa jignirile, am pus intrebarea asta pentru ca am vrut sa ascult argumente. Le astept in continuare, pe un alt ton.
Tu esti spalat pe creier de terorismul cultural, e pacat ca nu realizezi. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bun, am inteles.
Deci nu ai rusine, persisti in ignoranta, invocand alte argumente, desi ti-am explicat clar ca 1+1 fac 2 indiferent de sex.
Care jigniri? Capacitatea ta limitata de intelegere e deja o jignire pentru societate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din ce ai spus tu, inteleg ca doar copilul unui homosexual instarit poate fi acceptat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Intelegi cam greu, dar la cat de indobitocit ai fost pe la orele de religie...ce ne mira? Tot ce-ti spun eu acum e ceva de bun simt si trebuia sa fi stiut.

Am spus cat se poate de clar ca intr-un mediu instarit un copil adoptat de un cuplu homo are sanse mai mari de acceptare intrucat acolo unde este saracie multa este si prostie pe masura. Ce nu este clar pana aici? Adica oamenii saraci sunt in general mai intoleranti si mai putin inteligenti si nu se simt bine decat daca isi traiesc vietile ca vecinul. E ceva cat se poate de incontestabil.

Iar faptul ca doar un cuplu hetero se reproduce n-are nicio treaba cu normalitatea ta. O tona de copii orfani sau abandonati la nastere nu au loc si in familii gay? Ori in familiile traditionale parintii isi abuzeaza copiii in mod grav (a se vedea viata de pe la sat/mediul rural unde tatii betivi isi bat copiii frecvent chiar si fara motiv). Iar la noi in Romania asta e chiar foarte comun pe la tara.
Apoi ti-am aratat si exemplu cu popii homalai pedofili. Ce nu ti-e clar ca sustinatorii coalitiei sunt doar niste maimutoi oligofreni si ipocriti?

Esti atat de incuiat incat ai impresia ca daca se aproba legalizarea casatoriilor de acest gen ne umplem de homosexuali si o sa te arda pe tine in poponet pe strada cum te prinde unul si o sa dispara rasa umana, ca vom invata toti sa fim homosexuali. Probabil atat de departe zboara gandurile tale.

Parca trebuia sa-ti stergi contul ieri la pozele Coquinei. Deja pute pamantul sub tine de la atata ignoranta si prostie.
E ultimul reply pe care ti-l mai dau la intrebarea asta. Nu se poate discuta cu tine. La ce fixatii ai e clar ca se consuma lumea degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prietene, eu nu vorbesc de educatia pe care o primeste copilul ala. Dar copilul ala, oriunde va merge, va fi discriminat, va fi o victima a bullying-ului. Eu te-am intrebat clar, unde e mediul ala potrivit, scoala aia potrivita? Nu mai e mult si homosexualii vor cere si locuri speciale in invatamant, scoli speciale, etc. (vezi cazul rromilor, ei le au deja)

P.S: Pozele alea au disparut, i s-o fi facut rusine de faptul ca are un aspect de prostitwata ieftina?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia ar fi chiar ceva ce nu trebuie acceptat, sa aiba locuri speciale,, bineinteles ca le vor primi, multi abia astepta sa le dea ceva special,, de parca ar fi cu mot, nu tot oameni.
Nici in cazul rromilor nu sunt de acord sa aiba locuri speciale, mai mult sunt romanii discriminati, dar asta nu o zice nimeni, toti tac

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

I-au suspendat contul si eradicat postarile, ce nu ti-e clar? Ti-a si zis mai sus!

http://www.piticigratis.com/......-ipotetic/

Unul dintre cele mai bune articole scrise vreodata. Explica foarte bine problema asta pe care nu o intelegi tu.

Daca toata lumea ar tine cont de ce scrie acolo nu ti-ai mai pune tu problema ca va fi discriminat copilul cu parinti gay pretutindeni ca asa concepe mintea ta imbacsita de praf.
E mai bine ca un copil sa stea pe strazi si in conditii inumane prin orfelinatele de la Cuca Macaii decat in casa unor gay care-si permit sa il creasca? Cat de greu poate fi sa gandesti un pic?
Am promis ca nu-ti mai dau niciun reply, de data asta asa fac. Vad ca de la un reply la altul sochezi cu neghiobie.
Daca tu vei face copii la fel prosti e normal sa rada de colegul Iliuta de la scoala ca are 2 tati, asta pentru ca asa l-ai invatat tu si probabil si proasta aia de diriginta care nu face dirigentie adevarata cu toti elevii, dar tu ii dai curcan, oua si bani grei la meditatii pentru boul de fi-tau care tot un somer ratat absolvent de Istorie va deveni. :)) Cu atat mai rau ca cineva pasionat de Istorie intelege omenirea atat de prost (cazul tau).

Unde e mai bine sa sufere copilul ala abandonat/orfan? Singur, neiubit, neingrijit de nimeni, neajutat sa ajunga cineva in viata, ori in casa unor gay sau lesbiene?

Cum ai si nimerit tu de cateva ori pana acum, esti prea inapoiat pentru vremurile astea!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai merge linkul de la poza, n-are legatura cu postarile. In rest nu-ti raspund, scrii prea multe prostii, mamelucule.

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor))) ce gay, tren. si tu si coquina

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Coaliția pentru familie nu încetează niciodată sa nu mai fie așa amuzanta.

Nu se va întâmpla nicio căsătorie in Romania.
Romanii sunt in principal homofobi(cum am fost si eu),si vor ca in continuare,sa facă glume gen:poponaut,popogay,ești gay?, si așa mai departe.
Intr-o tara in care discriminarea de toate felurile este la ea acasă, drepturile omului nu sunt la ele acasă. Sunt in tarile nordice si in Canada. Tari extrem de imorale si nedezvoltate, chiar depravate, as putea spune.
As putea spune chiar sodome.Chiar niste tari urate! Yahwe sa le trăsnească, cum a făcut cu Sodoma si gomora!
Cred ca homofobilor crestini le e sa nu ne trăsnească tara dumnezeu, de sunt atat de frustrați si violenți cu niste oameni care nu le-au făcut niciun rău.

| Andersen2k18 a răspuns:

Pai lumea din ziua de azi a luat-o razna, părerea mea că astfel de casatorii de acelasi sex sa nu aiba astfel de drepturi, ci sa traiasca in comuniune civilă. Adica inteleg astfel de relatii, dar cand iti ceri drepturi, mi se pare putin cam deplasat. Mai ales ca democratia este o minciună in societatea romanească. Dar va spun ca oameni normali si cu capul pe umeri nu ar accepta asa ceva. S-a ajuns prea departe cu asta, Ce vrem sa aratăm? Că vrem ca fim la moda ca "europeni" din vest?

| Live4Ride a răspuns:

Cred ca mai dureaza pana sa se legalizeze pentru ca suntem prea inapoiati mintal in legatura cu anumite chestii! Mai ales despre sex care este un subiect tabu!

| anonim_4396 explică (pentru Live4Ride):

Consideri ca normalitatea e semn de inapoiere?

| Live4Ride a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca parerile unora sunt normale, iar parerile altora sunt anormale? este democratie si ar trebui sa fim liberi sa algem ceea ce ne place! nu?

| anonim_4396 explică (pentru Live4Ride):

Și a alege pentru alții e democrat?

| anonim_4396 explică (pentru Live4Ride):

Consideri normala o lume in care cuvintele 'mama', respectiv 'tata' sa fie discriminatorii?

| Live4Ride a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai intrebat despre casatoriile intre persoane de aceelasi sex din cate am vazut nu si despre a avea copii! Chiar daca nu se casatoresc 2 gay pot sa infieze copii cred si nu vor exista cuvintele mama si tata deci...
Sincer ma deranjeaza barbatii gay care sunt feminini si se comporta ca o femeie, dar nu ma deranjeaza sa stiu ca doi barbati sunt casatoriti! Multi dintre copii care au orientari sexualde spre hay sau lasby provin din famili cu orientare sexuala hetero si nu cred ca ar afecta decizia unui copil in a fii gay sau hetero. Daca crezi ca ar afecta aceasta decizie atunci de ce nu afecteaza si acestor copii care provin din familii hetero sa ia aceeasi decizie ca si parintii lor de a fii hetero!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Live4Ride):

Inapioati sunt cei care nu cunosc istoria. De ce au scos in afara legii comunistii pur sange homosexualitatea? Au descoperit pana si ei ca fara familia traditionala societatea e un haos. https://saltmin.com/2016/05/05/rusia-bolsevica-si-revolutia-sexuala/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Live4Ride):

Dupa o eventuala "victorie " a homo ne asteptam sa vina din urma alte minoritati si sa ceara legalizarea casatoriilor intre veri de gr 1, frati vvitregi ( cu un sg parinte conum ) si de ce nu chiar frati drepti. Vor gasi aliati de al de tine ca vor parea tineri si frumosi, plini de dragoste, in definitiv ei sunt hetero ...si atunci de ce nu? In tarile nordice se cere deja lege pentru incest si necrofilie. Priveste ce se intampla acum in Eu cu copiii. https://www.youtube.com/watch?v=auW-M0sNLIU&t=7s

| Live4Ride a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Prietene cred ca despre istoria Rusiei in materie de sex nu se invata la scoala, cel putin eu nu am invatat asta la scoala, poate tu daca esti nascut in 1964 va invatat deoarece in aceea vreme Rusia era la putere si in scoala sa invata Rusa si nu Engleza care este limba internationala! In ziua de azi nu mai faci nimic cu prea multa carte...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Live4Ride):

Da, nu prea te ajuta cartea astazi. Dar cand votezi de ex la un referendum e bine sa fii informat nu sa dai cu batul ca un prost pentru ca are repercursiuni sociale pe care le suportam. Cand eram ca tine nu era informatie si gaseai extrem de greu ceva sa iti largesti orizontul, chiar deloc pentru ca era la interzis. Acuma sa spui ca nu ti-a bagat nimeni in cap la scoala cu forta denota ca esti un nimeni cand exista atata net si altele. Majoritatea partizanilor homo care sunt hetero nu au nici o ratiune, ei sunt implicati emotional. Nici nu ai studiat ce am pus si ...nici nu e nevoie, mergeti si construiti-va lumea dupa capul vostru. Habar nu aveti ca totul e politic, ca se investesc sume uriase cu un scop. O sa va dati pumni in gura.

| anonim_4396 explică (pentru Live4Ride):

Pai tocmai, prietene, se vor simti discriminati de cuvintele 'mama' si 'tata'.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Live4Ride):

Nu e DECIZIE. E orientare nativa, in principiu. La fel cum unii au afinitate spre jazz si pictura abstracta, de exemplu, desi sunt expusi la o multitudine de genuri muzicale si arta mult mai usor accesibile, mai directe.