| lipskissmiss a întrebat:

Ce parere aveti despre gestul de a pune diploma de bac pe facebook (fara sa se vada datele personale)?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De prost gust, dar pentru generatiile actuale e adevarat ca luare bacului este o adevarata performanta...

| cristimihailov a răspuns:

Eu as zice ca nu ajuta la nimic.

Dar daca simti nevoia pune-l si il stergi mai tarziu.

Pesonal vorbind, mie mi se pare putin cam penibil. Dar iti spun asta doar pentru ca ai intrebat ce parere am.

Insa repet, eu nu sunt important in aceasta ecuatie si asta reprezinta doar parerea mea personala.

| lipskissmiss explică (pentru cristimihailov):

Am trecut prin multe in ultimul an in legatura cu bacul, toata lumea imi zicea ca nu pot, tatal meu ma abandonat la mama si mi-a zis ca spera sa nu iau bacul ca sa nu intru la facultate si sa nu-mi mai dea pensie alimentara, nu are sentimente pentru mine, a zis ca doar banii conteaza la el si sa nu-i mai iau banii, de parca nu este dreptul meu de copil sa ma intretina.
Profa mea de matematica a vrut sa ma lase corijenta ca sa nu intru in bac pentru ca dupa mintea ei nu puteam sa iau 5 la mate, dar eu am luat 8 la mate si m-am mutat din liceu ca sa intru in bac pentru ca ea nu ma lasa.
Cand a vazut ca am luat bacul se uita lung la mine cand au venit rezultatele, nu se astepta sa iau bacul cu 8.40, ea care imi zisese ca n-o sa pot lua bacul nici cu 6.00. Baga in bac doar pe cine face pregatire cu ea, iar eu am facut pregatire cu o profesoara universitara ca de la ea nu intelegeam nimic la scoala.
Mama a fost intrebata de verisoara ei daca am luat bacul, o intrebare normala si mama ia raspuns frumos ca da, iar matusa mea a auzit si ii trimitea mesaje ca de ce se lauda ca am luat bacul si ca am intrat la facultate fara taxa? E un motiv de lauda, tinand cont de faptul ca matusa mea a luat bacul din a 3a incercare.
Au fost multe. durerose in legatura cu acest examen sad

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Inteleg ca situatia este dificila in familie. Si imi pare rau ca te aflii intr-o asemenea situatie.

Din pacate insa, aceasta nu cred ca schimba modul in care vad altii aceste lucruri.

Din ce observ esti o persoana sensibila. Si nu cred ca iti spun ceva ce nu stii. Dar tu pari a te raporta in acest moment la niste persoane care ori nu dau doi bani pe tine ori sunt prea invidioase ori nu cred in tine. Si intr-un fel sau altul au reusit sa iti insufle si tie neincredere in tine.

Ti-ai demonstrat tie ceva ce stiai. Ca poti. Acum demonstreaza-ti ca poti sa mergi mai departe.

Viata e prea fumoasa ca sa stai sa iti pierzi timpul cu a demonstra lucruri la persoane care ori nu sunt interesate ori nu le pasa.

Nu ai prea avut ce sa faci... asta a fost situatia. Iarta-le si iarta-te. Pentru tine, nu pentru ele. O sa fii mult mai linistita.

Apuca-te de facultate, traieste-o... pentru ca nu se mai intoarce.

In plus stii cat de greu ti-a fost. E momentul sa iei viata in maini, sa iti faci un plan si sa mergi pe calea ta.

In afara de mama ta. s-ar putea ca nimanui sa nu ii pese de tine. Nici tie nu ar trebui sa iti pese de ei.

Treci mai departe. Nu rata urmatoarea perioada din viata ta cu oameni neimportanti.

Si cum ziceam si la inceput, din afara si privind la rece, mie mi se pare aiurea sa vad diploma cuiva de bac. Acum am inteles ca pentru tine este importanta. Cum iti ziceam si prima data... posteaz-o dar pe urma poate ar fi bine sa o retragi.

| lipskissmiss explică (pentru cristimihailov):

Multumesc de sfaturi. Da, poza poate fi facuta privata sa o vad doar eu cand vreau

Răspuns utilizator avertizat
| SasNetRomania a răspuns:

Inteleg ca pentru voi sa luati bacu e ceva wow, pe vremea mea e ceva firesc...nu stiu ce sa zic doar coca/pitzi fac asa ceva parerea mea happy

| lipskissmiss explică (pentru SasNetRomania):

Acel gen de persoane nu iau bacul