| VasiAdi a întrebat:

Ce parere aveti despre inginerie medicala si inginerie arhitecturla.Care credeti ca va fi o meserie de viitor? Cateva pro si contra un cazul in care cunoasteti sau știți cate ceva despre aceste facultati? Sunt cumva intr-un impas in a alege.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ingineria medicala e de viitor, mai ales in afara tarii.

Ingineria civila, depinde in ce oras locuiesti, sau unde ai de gand sa activezi/sa te muti.
Exista orase si zone unde piata e saturata de ingineri constructori si arhitecti.
Mai degraba se cauta ingineri de instalatii electrice.

PS: arhitectura si ingineria sunt 2 lucruri intre care nu poate fi pus semnul egal.
E adevarat ca si la arhitectura se fac niste cursuri entry level de rezistenta, doar ca sa fie studentii familiarizati cu munca inginerului, dar atributiile inginerului sunt total diferite de ale unui arhitect.
Arhitectura e poezie, in vreme ce ingineria se rezuma la calculele necesare pentru ca balaurii si avioanele pe care le viseaza arhitectii noaptea, sa poata sta in picioare.

Ingineria arhitecturala, termen pompos inventat de niste americani probabil, care nu au dormit prea bine in noaptea precedenta, e inginerie civila, nimic altceva.

Un singur amanunt m-ar atrage spre inginerie civila.
Deplasarile in teren.
DAR si aici e cu cantec.
Fostul meu sef, inginer constructor si diriginte de santier, a fost injurat de indivizi cu 4 clase (beneficiarii) cand le-a spus ca asa nu se poate, ca nu va sta in picioare constructia/mansarda, etc,
sau ca nu poate face 10 modificari fara plata suplimentara, etc
O sa intalnesti tot felul de oameni "simpatici" in meseria asta.

Sau arhitecti sefi de proiect care vor incerca sa te fraiereasca
(arhitectul contracteaza toata lucrarea, si apoi gaseste inginerul construcor, pe cel de instalatii, geologul, topograful, etc pentru a intocmi documentatia tehnica, si plata va veni de la acesta.
Asa se practica in special la licitatii).

| VasiAdi explică (pentru NLS):

Multumesc tare mult!

2 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Ambele sunt de viitor, pentru că este nevoie de ingineri în construcții, structuriști, nu mai merge doar cu tanti arhitect și cu dorel pe post de zugrav-faianțar-zidar.