| want2bMajestic a întrebat:

Ce parere aveti despre iubita lui Mihai Eminescu? eu nu cred ca a scris poezii, nuvele...ba din contra...cred ca s-a inspirat din poeziile lui Eminescu... poeziile d dragoste p care el i le-a trimis...stiu ca este din Bistrita...ca este d "a mea", dar.nu sunt d acord cu toate astea...mai ales ca a primit si o placa memorativa... dar nu pentru ca ...sa zicem ca a fost o poeta...ci pentru faptul ca a fost muza "Luceafarului" adica a lui Eminescu...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, tobias 18c, stiu, dar faptul ca legatura lor a devenit intima inaintea mortii lui Stefan Micle(sotul), nu spune nimic? Apoi ea ii scrie lui Eminescu:"...nu trebuia...sa ascund de ochii scrutatori reciprocitatea unei iubiri atat de mari?"eu cred in dragostea lor.

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca era o tipa care stia cum sa invarta 2 barbati pe degete (sau mai multi). Pentru epoca aia, bravo ei. Si daca s-a inspirat si a scos poezii, asta o face un fel de eu feminin al lui eminescu. Eu asa o vad. E o copie feminina, mai stearsa ca poeta, a lui eminescu. Placuta comemorativa primesc multi oameni. Si eu pot pune una pe casa ca strabunica-meu a murit in razboi, nu e nevoie sa fii mare vedeta.

| Xulescu_6752 a răspuns:

Deoarece lumea il priveste cu atat respect pe Eminescu(il si merita, dealtfel, nu asta e problema), ea fiind "muza" lui, au privit-o cu respect si pe ea. Mi se pare normal...

| want2bMajestic explică:

Vipera... vreau sa stii ca ea s-a casatorit cu un barbat in varsta de 43 de ani... din interes,,,, deci... poate el a iubit intens... dar cred ca ea nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule literatura vreau sa ramina literatura.Ca om nu prea intereseaza nici acum si nici atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea lor a fost profunda, inegalabila, poetul ii scria "inchinaciuni"si ea era "demna de a fi iubita" de el, de Eminescu. Ii spunea:"... tu esti regina stelelor din cerul meu", deci "luceafarul luceafarului". Ca a scris ea sau a fost "ajutata," ramane, unica Veronica al carui nume e vesnic pomenit alaturi de cel al Marelui Poet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat da mihai eminescu este un pr bun si povesti bazme, si altele este un bun om a scris mai multe povesti in carti paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:*P058:&89

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o parere foarte buna despre el si despre iubita sa!