| Unindividn0rmal a întrebat:

Ce parere aveti despre post? Este benefic? E bine sa tii post? De ce?

Răspuns Câştigător
| Happy33 a răspuns:

Postul este optional, adica poti sa il tii daca vrei. El ajuta atat corpul cat mai ales sufletul. Daca tu vrei poti sa tii daca nu vrei nu tii. Postul este si mintal facand fapte bune si rugandu-te. Fiecare cum vrea si cum poate si bineinteles cum simte.

2 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Este bun pentru organism, un fel de detoxifiere. Dar pe plan religios "Important este ce iti iese din gura, nu ce bagi pe gura" degeaba tii post daca vorbesti urat. Si pana la urma postul a fost inventat acum cateva sute de ani cand carnea de la animale era infectata de diferite bacterii, ceea ce ducea la imbolnavirea celui ce o consuma si implicit la moarte, si cum Papa era la putere si a interzis in anumite perioade consumul de carne, a fost atribuit religiei si bla bla bla.

| valentinatvd a răspuns:

Da, de ce nu, daca poti. E ok si pentru organism.