| Suck a întrebat:

Ce parere aveti despre programa scolara, numarul de ore pe zi si numarul materiilor?

Tot ce invatati vi se pare ca o sa va foloseasca in viata de zi cu zi?

Răspuns Câştigător
| Ritsuko a răspuns:

Invatamantul romanesc este depasit in zilele noastre. Degeaba se tot incearca pe tema aceasta, nu ai ce face odata ce totul este pur si simplu invechit. Daca Romania s-ar axa macar pe ideea competentelor cheie europene s-ar remarca o dezvoltare uimitoare.In Romania daca pleci 2 zile la drum remarci doar ruina, numai avem deloc industrie, de niciun fel, iar tara e plina de ''teoreticieni'' ce odata si odata parasesc granita.
Acum mai pe romaneste, ce-i dai tu lu' Gigel sa invete comentarii, formule si teoreme cand el vrea sa se duca la munca campului sau sa munceasca intr-o fabrica (care numai exista); sau ce-i dai tu lu' Marioara sa invete la matematica cand ea vrea sa studieze psihologia sau literatura universala? Acum sincer, da, avem nevoie de cultura generala, dar asta pana la un anumit nivel.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns (pentru Ritsuko):

Gigel va trebui sa se multumeasca cu postul de inginer.Munca pe camp sau in fabrici nu se va intorce.Nu va asumati ca veti scapa usor.Cine nu are o educatie destul de buna sa se adapteze in orice situatie nu va avea un loc de munca si gata.

17 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.Ce e prea mult strica, ce e prea putin nu ajunge.Pe scurt sa se faca pana in a 8 o materie usoara.La profilu de liceu spre exemplu unu alege Filologie, sa nu faca deloc matematica, sa aiba treaba doar cu limba romana, si tot ce tine de ea.La ce ii trebuie lui matematica? Matematica din clasa a 8 ii ajunge. Daia cine pleaca din Romania in Spania avanseaza cu 2 ani.Materia? Mult prea mult greoaie.Si acum sincer, in viata reala la ce iti trebuie mai mult de clasa a 5 matematica? Sincer chiar nu pot intelege.(ma refer la oameni normali cu un serviciu normal, nu inginer si etc) Tabla inmultiri e de ajuns cat sa te descurici.Nu vad rostu la restul materiilor.Religia barem nici atat.Asta e prerea mea.

| RainmakerX a răspuns:

Vai de orarul meu...Cum ti se par 7 ore pe zi?(Vinerea am 6 yay rolling on the floor)
Sport,Muzica, Desen, O ora de chimie ca nu-s la SN, Una de info eventual ca deja sunt o groaza si poate ca si Religia (nu ma judecati, la ora aia sunt deja obosit si vreau acasa)Ar trebui sa dispara ca sa ies si eu ca un om normal...Mor cand ma uit la cei de la sociale.
Unele ore sunt degeaba intrucat unii profesori vad ca au prea multe ore si le risipesc.De asemenea orele mentionate mai sus sunt oarecum pierdute intrucat ori sunt prea multe de acest tip si profesorii considera ca pot sa renunte la una din cand in cand sau sunt deja in fata cu materia.
Cu ce o sa ma ajute pe mine vreodata teoria de la muzica?
Si sportul e exagerat.Stiu ce o sa ziceti- aaa lasa compul si treci la sport. Voua v-ar conveni dupa 2 ore de fizica si 2 de geometrie sa mergeti la sport si dupa sa va intoarceti pentru franceza? (+ ca e deja tarziu...Si ca am avut si engleza prima ora)Nu cred.

Parerea mea este ca programa trebuie neaparat imbunatatita.Sau vinerea la mine.Romana Mate Romana TIC(1 prof) INFO (alt prof) TIC-Pai ce e asta mai? Nu se puteau pune 2 ore la fel la rand? Se muscau cumva?
Aceasta este parerea mea despre programa si materii.

| pufulescu a răspuns:

O tampenie totala, toceala peste masura, lecturi bagate pe gat, matematica prea multa si fara aplicatie practica, fizica doar teoretica fara legatura cu realitatea de zi cu zi si nu te invata deloc sa gandesti. Ai sa vezi cand termini scoala / facultate si ajungi intr-o tara din vest cat de slab pregatit esti fata de cei de acolo. Nu asculta balmajelile unora cum ca scoala romaneasca e buna, fiindca nu e scoala ci abator de creiere : toceala fara ratiune!

| Suck explică (pentru pufulescu):

Am terminat scoala si am invatat toate materiile iar acum in ceea ce am ales sa fac in continuare observ ca tot ce stiu din liceu nu ma ajuta cu nimic.

| pufulescu a răspuns (pentru Suck):

E bine ca va dati seama si nu mai repetati mantra aceea comunista ' scoala romaneasca e cea mai buna din lume '. Fraza in sine este dovada de prostie pura!
In vest la scoala sunt practic cu doi ani in urma la chestiile predate, si nu ai cui sa spui, ori maturi ori tineri mananca acelasi bors cum ca scoala romaneasca e buna asa cum e, ca uite cate genii a dat!
Bineinteles nimeni nu poate raspunde la intrebarea : daca scoala e asa buna de ce traim din ce in ce mai prost?
Mie unuia imi pare rau si azi pentru anii pierduti in scoala si facultatea din tara, mi-am dat seama ce bou am fost pierzand timpul cu invatatul atator lucruri inutile!

| Suck explică (pentru pufulescu):

Comunismul nu o sa dispara prea curand din tara asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele sunt inutile, dar altele te ajuta mult.
Numarul de ore este cam mare si destul de obositor programul.

Ce vreau sa spun, sunt unele chestii care iti schimba modul de gandire.
Spre exemplu mate, chiar si teoremele alea te ajuta indiferent pe ce plan.

Sunt de parere ca mai mult de jumate din ce invat la scoala ma va ajuta in viata.Nu stiu de ce, dar asa presimt.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Am observat ca programa scolara se modifica de la an la an, iar nivelul de dificultate creste considerabil. Matematica, da, te ajuta sa gandesti dar are si ea multe chestii inutile care nu te ajuta cu nimic si pe care nu le vei folosi niciodata. Limba si literatura romana, gramatica e ok dar la literatura nu inteleg cu ce te-ar ajuta in viata ca sti viata lui Eminescu sau a lui Creanga? Plus de asta va pune sa cititi multe carti plictisitoare "ion, Iona, Enigma Otiliei, etc"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Stiu,dar matematica este un sport al mintii.

Romana -atatea carti.
Dar te cultiva.
Citesti mai repede.
Memorezi mai usor.
Iti antreneaza mintea.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

E frumos sa citesti dar e aiurea cand esti oarecum fortat sa citesti unele carti care nu te intereseaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Bine zis.
Dar din fiecare carte inveti cate ceva, indiferent cat de plictisitoare ar fi.
Abia iti mai antreneaza rabdarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu. de ce la profilele umane, ne toaca profii la cap cu fizica si chimia? Cu ce scop? mai ales ca dintr-a 10-a am ore de la 13 si naiba invata de dimineata. Vai de mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,chiar,pe voi de ce va streseaza cu mate, fizica si chimie?
Ca oricum dintr-a 11 nu mai faceti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea mic numărul de ore, poate se sesizează ăștia și fac ceva în privința asta.
și, da. tot ce învățăm ne folosește în viață mai ales formulele matematice.
---\ mint

| ubox7007 a răspuns:

Normal, mie sistemul de notare mi se pare rau, nu programa scolara. Toti care zic "da la ce imi foloseste matematica asta in viata", normal ca daca nu faci cu viata ta nimic nici nu ai la ce sa iti foloseasca. Un copil pana nu ajunge pana prin clasa a 8-a nu prea stie ce vreau sa faca mai departe si nici atuncea prea bine (consilierea in aceasta privinta ar fi binevenita) dar cu gramada in clasa a 8-a si-au schimbat brusc opinia si optau pentru mate-info si invers. Si la fel si la liceu.

| KamyHeey a răspuns:

Da.