| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre scoala?

Eu cred ca scoala este o tampenie, informatii vechi,plictisitoare si inutile.
De ce sa-mi spuna mie la biologie de exemplu cate celule are ochiul uman in loc sa-mi arate metode de vindecare?
Ce ne invata pe noi scoala in viata de zi cu zi? nimic. In loc sa facem ce ne place noua avem programul plin de teme, de invatat.
Pe langa asta mai sunt si profesori patetici, ei stau cu telefonul toata ora iar daca scoatem noi telefonul o secunda gata, pa telefon.
Si scoala te ajuta in viata sa-ti gasesti un loc de munca? nu cred, cunosc multi oameni care au facultati etc si nu au un loc de munca bine platit.
La scoala ar trebui sa te ajute sa-ti dezvolti talentele.
De exemplu daca imi place fotografiatul ma pot face fotograf si nu trebuie sa vin acasa obosit, trist. Pe langa fotograf ma pot face si pictor daca imi place.
Deci cu ce ne ajuta scoala in viata?

51 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Scoala in Romania e una de nimic, nu te ajuta cu nimic dupa ce termini. In Sua fiecare face la scoala un domeniu pe care il intereseaza, dar la noi e informatie multa si proasta de aia Romania nu poate ajunge la nivelul altor țari mari deoarece au un sistem prost si prostie multa.

| Totenn a răspuns (pentru RobertMoon):

Ai dreptate, mai e si discriminare in scoala. Eu ma adresez la fel si omului bogat dar si omului sarac iar profesorii... cand vorbeste cu un elev de 10 zambeste si e calm dar cand vorbeste cu un elev de sub 6 e incruntat, nici nu are chef de tine.Si cu camasa in scoli. de ce trebuie sa porti camasa? ar trebui sa vin la scoala cum imi place mie (nu exagerat la fete).

| anonim_4396 explică (pentru Totenn):

"cand vorbeste cu un elev de 10 zambeste si e calm dar cand vorbeste cu un elev de sub 6 e incruntat, nici nu are chef de tine" pai de ce ar zambi? poate ala e unu care face doar misto la ora lui sau e un dobitoc. nu prea vad mentalitatea ta in chestia asta.

| Totenn a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i asa, e discriminare totala, toata clasa face liniste la ora.

| anonim_4396 explică (pentru Totenn):

Nu este discriminare.
Adica, le este drag sa asculte pe unul care invata si de aceea zambeste.
Pe cand, atunci cand este ascultat unul care nu prea invata si se chinuie sa scoata un 5 ca sa-l treaca nu este asa fericit.

| Totenn a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, ne da nota pe merit, nu stim odata lectia pac 3, nu ne-am facut tema pac 3 deci nu cred ca se chinuie sa ne dea un 5 happy

| anonim_4396 explică (pentru Totenn):

3 surprise Pai 3ul ajuta la medie.
La mine, in generala, se dadea 2.
Am avut vreo 4 de 2.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Am avut vreo 4 de 2. " pff, si eu care te respectam. meriti eu una dupa ceafa acum rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Totenn):

"Nu-i asa, e discriminare totala, toata clasa face liniste la ora." nu toata, si nu toata lumea e atenta. una e cel care ridica mana mereu si raspunde si una e prostul care vine doar sa ocupe locul in banca

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai daca nu ma lasau dorm sau imi ziceau lucruri ce nu ma interesau.
Ce ma interesa pe mine civica sau muzica?
Am luat 2 la civica fiindca aveam castile pe cap si dormeam si nu eram atenta la ce ziceau.
La muzica am luat 2 fiindca nu am vrut sa cant.
La desen am luat 2 fiindca nu am incadrat desenul in chenar.
Si am mai luat 2 la romana fiindca nu am vrut sa invat o poezie.

Cu toate astea, tot eu am fost prima pe clasa. De ce? Ca mergeam la diferite concursuri si castigam.
Ma pricepeam la mate, chimie, fizica, franceza si istorie.
La restul materiilor invatam in pauza si tineam minte.

Da, de fapt meriti 2 dupa ceafa.
Una ca vrei sa ti-o dai de placere si alta din partea mea fiindca ai zis ca meritam eu una.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ridic mana niciodata, daca vor profii sa ma intrebe ceva bine, daca nu iar bine.
Si vin sa nu puna absente sau as veni doar pentru materiile care se dau la bac ca si cum as veni sa ocup locul, dar proasta nu sunt laughing
Deci, clar, nu e discriminare. Asa i se pare lui.

| Doub a răspuns:

"Deci cu ce ne ajuta scoala in viata?"- La nimic.winking

| Duucu a răspuns (pentru Doub):

Căt timp ești acasă, ai condiții bune, părinții îți oferă ce vrei, stai la calculator și te doare-n cot, da, școala nu ajută cu nimic. Însă peste ani se schimbă radical situația.

| Doub a răspuns (pentru Duucu):

Aham. Si cand o sa mori de foame sau o sa fii bolnav de cancer, scoala te va ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pfff...o replica de tip „non sequitur". Când o sa fii bolnav de cancer oricum nu te mai ajuta nimic. Totusi, sa nu ne dorim asta si sa nu dorim nimanui.

| Duucu a răspuns (pentru Doub):

Ce legătură are? Adică n-ar trebui nimeni să facă școală fiindcă e posibil ca pe viitor să ajungi bolnav de cancer sau înfometat? Ai studii -> ai loc de muncă decent -> ai condiții bune de trai -> nu vei fi înfometat, scade riscul de cancer sau orice alta boala și asiguri un viitor descendenților

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Pur si simplu am vrut sa scot in evidenta ca scoala nu "schimba radical situatia".

| Doub a răspuns (pentru Duucu):

"Ai studii -> ai loc de muncă decent -> ai condiții bune de trai -> "- Aham. Probabil, nu in Romania. Cum am spus, am vrut sa scot in evidenta ca scoala nu "schimba radical situatia". E mult mai important sa stii sa faci fata anumitor situatii din viata, decat sa stii "cate celule are ochiul uman". Cel care a pus intrebarea are perfecta dreptate.

| Duucu a răspuns (pentru Doub):

Deci tu ce consideri? Că e mai bine să lași totul baltă decăt să încerci măcar să iei o diplomă? Nu în România, dar poți merge în altă țară, îți poți construi viitorul dacă nu ești leneș și le dai dreptate celor ce consideră că școala e o risipă. Dacă nu știi anumite lucruri din biologie nu poți fi medic, dacă nu știi anumite lucruri din fizică nu poți fi inginer, dacă nu știi anumite lucruri din informatică nu poți fi informatician.

| Doub a răspuns (pentru Duucu):

Ahh, nu. M-ai inteles gresit. Eu nu sunt impotriva invatatului, sunt impotriva informatiilor inutile predate la scoala.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu ti se pare ca treci dintr-o tabara in alta si nu iti dai seama? tongue

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, chiar deloc.raised eyebrows

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pacat. Insa iti spun eu ca l-ai tot aprobat si dezaprobat simultan pe cel care a pus întrebarea. Atat el, cat si tu, nu intelegeti informatia relevanta sau inutila. Nu stiti sa faceti deosebirea.
Exemplul pe care-l da el cu „vindecarea ochiilor" la biologie este o dovada clara de neghiobie, de gânduri de elev mediocru care n-ar mai invata nimic pentru ca totul e degeaba si crede ca ar sti mai bine ce trebuie invatat.

Personal, n-am avut niciodata nimic cu materia/programa de biologie. Este adevarat ca este multa informatie(recunosc ca eu dupa multi ani de liceu am uitat 60% din ea), dar este cu siguranta benefica celor care vor studia mai departe in domeniu. Restul nu trebuie sa aiba neaparat note de 10. Din materiile care se presupun a fi pentru cultura generala de bun simt, la profil Real clar e mai utila biologia decat istoria.

Aia nu ajuta, nici ailalta nu ajuta. Dar ce va ajuta? Statul pe Facebook si TPU? Maturizati-va. Pana si cele mai briliante minti din lumea asta au trecut printr-o scoala, chiar daca nu le-a folosit tot de acolo, cu siguranta i-a ajutat sa se afirme, sau sa-si gaseasca vocatia/talentele, fiindca scoala are rolul sa te educe pentru o viata profesionala, dar nu este nici fabrica ce te pregateste ca angajat pe banda rulanta, nici bodega cum cred unii. Scoala ofera educatie si diverse oportunitati. Nu ofera insa nicio garantie. Totul mai depinde si de individ. Asta nu inseamna ca este inutila. La fel cum ai putea face un sport, care probabil nu te ajuta prea mult, dar pur si simplu iti face placere sa-l practici, poate chiar si impreuna cu persoane pe care le agreezi. In viata conteaza alegerile pe care le vei face. Iar in acest sens, scoala iti deschide niste usi pentru niste alegeri optime. Iti deschide un orizont.
Si nu in ultimul rand, la scoala inveti printre altele sa devii si om. Abia apoi munca te face om.

| AirănMeidăn a răspuns:

Depinde si de scoala. La mine iti garantez ca nu sta nici un profesor cu telefonul in mana in timpul orei.
Multe din chestiile invatate la scoala sunt de cultura generala. Chiar vrei sa treci prin viata doar asa, fara a stii nimic? Ok, de acord, la istorie de exemplu si eu uit imediat dupa ce invat, dar macar cate ceva sa imi ramana in cap. In plus, vei ajunge adult, si vei realiza ca nu mai ai posibilitatea de a invata atatea lucruri, si ca mai bine le faceai pe toate la timpul lor. Atunci iti vei dori sa fi invatat unele lucruri.

| Totenn a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Buna, eu analizez oamenii si invat din greselile lor.Iar informatiile utile de la scoala sunt foarte putine si daca invat doar ce-mi trebuie primesc doar note de 4 iar mecanic nu pot invata.

Răspuns utilizator avertizat
| Duucu a răspuns:

Se vede că ești atăt de leneș încăt acuzi școala că te pune să faci ce nu vrei. Învață acolo ce ai de învățat pănă în a 12-a, după du-te pe drumul tău. Nu poți vindeca dacă nu știi din ce e format corpul. Profesorii nu sunt toți patetici, din contra, majoritatea pe care i-am avut au fost foarte buni și înțelegători. Elevii cu note mici își merită reacțiile primite de la profesori, doar e vina lor că stau cu fundul lipit de pat acasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Una buna. Adica noi invatam mai mult de cat se invata in alte tari.
Si la scoala iti creezi cele mai multe amintiri in legatura cu profesorii, colegii.

''Eu cred ca scoala este o tampenie, informatii vechi,plictisitoare si inutile.''- Nu chiar o tampenie.
Unele sunt vechi,dar daca ai profesori misto nu-ti le mai preda si da, sunt unele chestii care nu ar mai trebuie predate in scoli ca de exemplu latina.
Da, multe sunt plictisitoare. Eu de exemplu la istorie habar n-am ce s-a mai predat de mult asta pentru ca ori am dormit, ori n-am scris,ori am plecat de la ora asta pentru ca nu ma atrage cu nimic si profesorul e vai de el.
Si da, multe mi se par inutile. Ca romana,istoria,geografia etc la profilul stiinte ale naturii. Pana la urma,cand am sa fiu doctor nu o sa ma intrebe pacientul ce au facut bunicii patricieni cu feudul.

''De ce sa-mi spuna mie la biologie de exemplu cate celule are ochiul uman in loc sa-mi arate metode de vindecare?''- Pentru ca pe altii ii intereseaza. Metode de vindecare pentru ce?

''Ce ne invata pe noi scoala in viata de zi cu zi? nimic. In loc sa facem ce ne place noua avem programul plin de teme, de invatat.'' - Pentru ca daca nu ne-ar da de scris si invatat noi am sta pe fb si yt laughing fiindca asta ne place.

''Pe langa asta mai sunt si profesori patetici, ei stau cu telefonul toata ora iar daca scoatem noi telefonul o secunda gata, pa telefon.'' - La tine stau cu telefonul in mana, la mine imi iau si din pauza uneori ca sa mai mazgaleasca tabla aia cat sa pricepem noi. Si noi ne jucam pe telefoane, dar doar la materiile neimportante. La mate, fizica, chimie, biologie toti stam atintiti cu ochii in tabla si caiete, restul nu ne prea intereseaza.

''De exemplu daca imi place fotografiatul ma pot face fotograf si nu trebuie sa vin acasa obosit, trist. Pe langa fotograf ma pot face si pictor daca imi place.''- inseamna ca ai ales prost profilul. Trebuia sa mergi pe artistic.

''Deci cu ce ne ajuta scoala in viata?'' - Tot ce invatam la scoala se rezuma in 2 parti :
-o parte unde retii ce ai invatat
-o parte unde inveti cum sa te comporti cu unii mai prosti, mai destepti, mai..., mai...
Cam atat.

| Totenn a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, copiii stau si in timpul orelor pe fb, cred ca e mai important sa iti arate cum se poate vindeca ochiul uman decat sa-ti spuna cate celule are si altele.Iar la raspunsul asta : " La tine stau cu telefonul in mana, la mine imi iau si din pauza uneori ca sa mai mazgaleasca tabla aia cat sa pricepem noi. Si noi ne jucam pe telefoane, dar doar la materiile neimportante. La mate, fizica, chimie, biologie toti stam atintiti cu ochii in tabla si caiete, restul nu ne prea intereseaza" iti dau dreptate. Nu mi-am ales profilul pentru ca am 14 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Totenn):

Si ce profil vrei? big grin

| Totenn a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca nu stiu, ce-mi place acum probabil nu o sa-mi mai placa peste cativa ani.

| anonim_4396 explică (pentru Totenn):

Nu ai nici macar o idee? surprise

| Totenn a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea, imi plac multe lucruri cum ar fi : designe.ul, fotografiatul, imi place sa ajut oameni adica un mic psiholog si imi place sa analizez oamenii.Tu la ce profil esti sau la care vrei sa dai?

| anonim_4396 explică (pentru Totenn):

Stiinte ale naturii big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca am putea asimila toate informatiile ce ni se predau la scoala., cel putin din cls. 1 pana la sfarsit de liceu, am fi cu totii genii, gandeste-te doar ca la materiile precum matematica, fizica si chimia nu poti doar sa tocesti, trebuie sa-nveti logic ce-i acolo, daca toti am fi fost in stare pai phooai!
Dar scoala are rostul ei, in timp ce-ti termini treaba ceruta la majoritatea dintre materii te poti axa tu pe una singura, intr-un domeniu la care ai vrea sa dai tu mai departe la facultate.
Nu ti-am citit toata intrebarea, m-am oprit imediat la "Eu cred ca scoala este o tampenie, informatii vechi, plictisitoare si inutile." deja e prea absurd, na, pana si un fost elev mediocru iti poate spune cat de neadevarata este aceasta afirmatie straight face.
Hai sa nu te mai iau pe ocolite: n-ai sc. - n-ai parte.Cam asa sta treaba, deci, spre binele viitorului tau, schimba-ti conceptiile!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"La scoala ar trebui sa te ajute sa-ti dezvolti talentele." Scoala nu este menita sa promoveze talente draga, pentru asa ceva exista si cursuri unde, desigur, scoti banul.Sc. e menita sa scoata pe banda rulanta oameni c-un minimum de ed. si cultura generala, oameni care sa munceasca in diferite industrii si companii.Si normal ca se impune si un protocol mai strict in scoli, e ca un fel de pregatire pentru ceea ce urmeaza, doar ne dorim angajati obedienti, punctuali, harnici, destul de isteti cat sa-si faca treaba, dar nu mai isteti de atat.
Sc. nu promoveaza inteligenta, sc. promoveaza educatia, e o diferenta naiba.

| Buresbista123 a răspuns:

Uita te la video urile de aici http://www.tpu.ro/......https-www/

| Salahadin73 a răspuns:

In Romania e prea multa hipstereala. 50% din elevi ar vrea sa fie fotografi, 24% dj, 24% scriitori sau ceva şi doar 2% si-ar alege meserii normale. Unele informatii sunt invechite si sistemul uneori nu este cel mai bun, dar e mai bine asa decat sa fie peste tot hipsteri care se supraevalueaza.

| LenoreVoldaren a răspuns:

1. Școala nu este o tâmpenie.
2. Informațiile pot fi și vechi și noi, căci dacă ai un profesor calumea va ști ce trebuie predat și ce nu.
3. Da, așa e, materii gen tehnologie, civică, religie, desen și muzică sunt foarte plictisitoare, mai ales că la muzică în loc să ne perfecționăm vocea, tocim rânduri din caiet și la desen, dacă nu ai talentul în sânge, îți dă 5, ceea ce nu mi se pare corect.
4. Exemplul cu biologia e foarte prost: ca să poți afla metode de vindecare, trebuie să știi ce anume să vindeci, nu?!
5. La școală nu mergi ca să faci ce vrei, să dansezi pe masă. Mergi ca să înveți, ceea ce nu la mulți le place, nici mie, dar trebuie. Prefer să învăț și să am o carieră mai strălucită decât cea de vânzătoare la Mcdonalds.
6. Poate ai tu ghinion, dar la noi niciun prof nu butonează toată ora și au fost multe cazuri când au prins elevii cu telefonul, dar doar i-au avertizat sau l-au confiscat pentru o oră. Mie mi se pare că avem profesori de treabă și dau note pe muncă cinstită.
7. Școala nu-ți garantează un loc de muncă, dar gândește-te, fără școală ai avea mai multe șanse la un loc de muncă bine plătit?
8. La școală nu-ți dezvolți talentele, vii să înveți. Pentru dezvoltatul talentelor te duci frumos și iei cursuri speciale.
În viață nu trebuie să te axezi pe un singur lucru, va trebui mereu să ai ceva "de rezervă" în caz că se întâmplă ceva și nu mai poți pratica o anumită meserie.
Asta a fost părerea mea. Aștept comentariile răutăcioase big grin

| Lucică1998 a răspuns:

Părerea mea e ca nu ar trebui scoasă nici o materie pentru ca toate sunt cât de cât importante, ci ar trebui scoasă informația seaca, fără nici un rost si greu de învățat sau ar trebui restructurată intr-o varianta mai inteligibila si captivanta in cazul in care e vorba de ceva important. O alta schimbare necesară sunt profesorii, acei moși idioți care o tot țin pe a lor cu "când eram in război", aia tineri plini de sictir si plictisiți si aia care isi știu materia dar habar nu au sa o explice. O ultima schimbare necesară este sistemul de notare. Adică dacă eu nu am nici o tangenta cu desenul ar trebui sa primesc 10 si pe o caricatura atâta timp cât nu e in bătaie de joc.

Răspuns utilizator avertizat
| aviii a răspuns:

Adevarat. Ma intreb asta in fiecare zi. straight face

| Transformice1 a răspuns:

Pugi Sulawinking

| RahheBlue a răspuns:

Chiar din cauza asta as vrea sa raman cu 10 clase si sa nu mai continui am vazut ca s-au prostit toti inclusiv profesorii si am vorbit cu mami si e de acord mi-a spus ca oricum daca as continua le fac degeaba clasele ca in ziua de azi chiar si cei care au terminat facultea le este greu sa se angajeze ( mad world) asa e lumea!

| Energyz a răspuns:

Nici nu are rost sa mai faci facultate.
Totusi eu tot am o idee. Cum ar fi sa existe un alt fel de scoala.
Sau sa creez un concept de Scoala Altfel. happy
Sunt multe de discutat despre cum s-ar porni, idei, etc. Ma tot gandesc, oare as putea sa pun bazele a ceva?

| limonada08 a răspuns:

Sa sti ca nu numai in Romania. Eu locuiesc în alta tara si nu este mare diferență mai ales ca mai sunt și profesorii rasiști

| Greg20056 a răspuns:

E o prostie ce spui tu. Scoala te învață informații foarte utile.

| CristinaCRISTINA12345 a răspuns:

Pai nu stiu. dar nu prea poti scapa de ea! happy

| Iamnitchi20 a răspuns:

Http://payfunda.biz/cashlink/?share=Tom

Un site foarte convingător de facut bani. Accest link-ul de mai sus si va veti convinve de rezulltat.