Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul de invatamant din Romania?
E bine ca face mai mult de 10 materii,ne predau cu tona,si n-avem altceva de facut decat sa tocim lectiile,ca altfel cum le putem invata pe toate de la toate materiile? Unele materii pur si simplu nu te ajuta deloc,altele nu iti intra incap nici daca ai vrea,si totusi poti ramane corigent, ba chiar repetent? De ce e asa in Romania? In Anglia am inteles ca iti alegi 6 ore care iti plac straight face,voi ce parere aveti,si ati vrea sa se schimbe ceva? M-as bucur mult daca ar raspunde si copii din alte tari,sa ne povesteasca cum el la ei, ASTEPT PARERI!

Răspuns Câştigător
| Laurentiu_Andrei_1998_qZZ8 a răspuns:

Wow! In Romania elevii sunt niste sclavi, profesorii vin la ore scarbiti, fara chef si ne predau 4-5 paginii pentru ca mai apoi sa te asculte ora viitoare! Si asta se intampla la o materie, da pai 11-12! Profesorii sunt niste comunisti si niste cacati sociali! Profesorii pun note pe tocit, inveti ca prost si 2 zile mai apoi sa uiti ce ai invatat! Nu exista relatia de prietenie intre profesor si elev, spui o gluma in limita bunului simt, iti spune sa te ridici in picioare, sa spui lectia de zi si daca nu stii iti pune 3 sau 4! Se cred dn-zeu cu catalogul ala de rahat in mana! Nu ai nici un viitor in Romana, doar sa fi sclavul profesorilor si sa fi un tocilar, **** infect!

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Sistemul romanesc de invatamant este greoi si depasit.Se pune mult accent pe cantitatea de informatii si se face prea putin legatura cu viata.

| mixxjim a răspuns:

Problema in sistemul de invatamant sunt in primul rand profesorii, nu nr. de materii. Materii mult s-au facut de cand lumea in scoala pentru a te putea pregati pentru orice varianta de studiat la un niel superior, deci de cariera in viata. Nu poti face numai romana sau numai mate pentru ca nu-ti foloseste cealalta. Intr-un fel sau altul, la un anumit moment in viata, te poti lovi de orice situatie si atunci ai sa fii bucuros - sau nu - daca stii chestia respectiva, fie si numai pentru ca "ti-a fost bagata pe gat" in scoala. Vezi si tu ce vremuri traim, nu mai ai nicio certitudine cu nimic, vorbind acum de locul de munca. Daca stii mai multe si poti trece mai usor de la o meserie la alta ai si viata mai usoara. In acelasi timp, invatand mai multe ti se dezvolta si creierul mai mult, altfel o sa umbli ca un cimpanzeu care stie doar sa desfaca banane (adica sa manance) si sa sara din copac in copac. Vina e a profilor ca nu se intereseaza de elevi, ca nu stiu si nu vor sa le arate frumusetea si utilitatea a ceea ce invata, ca le e sila sa traiasca invatand pe altii ceva. Vina e a elevilor, ca sunt prea ocupati sa dea sms-uri sau sa stea pe facebook in timpul orelor, in loc sa sculte ce spun profii, si atunci normal ca nu inteleg nimic. Vina e a parintilor, ca nu stiu sa-si educe copiii si sa le explice ca invata pentru ei si pentru viata lor, nu pentru profi sau parinti. E bine sa invatam cat mai multe sa putem intelege cat mai multe in viata, sa putem gandi si astfel sa nu fim doar niste pioni prosti miscati intr-o parte sau alte de o adunatura de cativa smecheri.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Sistemul de invatamant din Romania creaza prosti pe banda rulanta
de vina ar putea fi profesorii pentru ca nu se ocupa de elevi, elevii pentru ca nu invata si parintii acestora care nu i-au educat si dau mite la profesori si directori pentru o diploma..trist

| tewutu a răspuns:

Romania este in urma la multe capitole cum ar fi si invatamantul. Nu se preda bine in scoli/licee dar se cere acest lucru aducand nevoia meditatiilor.

| MishelleArt a răspuns:

Invatamantul din Romania e unul foarte descurajator si il numesc asa deoarece din pacate, profesorii nu isi mai dau interesul total datorita salariilor scazute si nu stiu nici cum sa-i faca pe copii sa le placa materia predata. (prea putini isi fac datoria cum trebuie). Copiii sunt mai mult atrasi de vicii si anturaje, iar datorita dezinteresului prezent in orice domeniu, realizarea a ceva bun in Romania scade radical de la an la an. Nu-mi e rusine ca sunt romanca, dar imi e rusine de tara mea! happy

| Kenzorel112 a răspuns:

Cateodata se exagereaza dar cateodata are si dreptate. Nu ar trebui sa streseze elevii care nu se bazeaza pe acel obiect ma refer la profilurile de liceu la ce dau bacul si la ce ore nu mai fac din clasa a 11-a. Santate si Ajutor Din Partea Lui Dumenzeu ca e mai bund ecat toate.

| Ronni a răspuns:

Eu învăț la o scoala internațională in Germania si sistemul de învățământ este foarte diferit. In primul rând nu avem cărți si folosim aproape numai calculatoare iar pentru o lecție normala profesorul se pregătește din mai multe surse, in al doilea rand nu avem atat de multe materii diferite, de exemplu in loc de fizica, chimie si biologie avem Science si in loc de istorie si civica avem Humanities. Putem sa ne alegem o parte din ore care se numesc Electivs: unul principal (extra Engleză, Spaniol, Franceza, Chineza, Japoneza si Money Management-din clasa a 9-a) al doilea este ca un fel de hobby si sunt mult mai multe alegeri (câteva feluri de arta, cor sau orchestra, teatru, sporturi, human behaviour si multe altele).
Știu ca exista un stereotip despre școlile internaționale si ca toată lumea crede ca nu se învață deloc dar nu este adevărat decât dacă alegi sa nu inveti pentru ca profesorii nu te preseaza deloc. Dar materia in sine este foarte interesantă: la știință nu dam teste dar in schimb facem proiecte mari pe care primim note, de exemplu a trebuit sa ne alegem un rău pe care sa "construim" un baraj iar apoi sa spunem care zone vor fi inundate si avantajele si dezavantajele acestuia, plus sa găsim sponsori si in cât timp vom recupera banii (dacă barajul aduce profit) am făcut si un experiment legat de încălzirea globală iar acum, ca distracție, facem o reclama despre o excursie pe o alta planeta. Învățăm in general lucruri practice care ne vor folosi in viața in loc sa tocim.
Sper ca te-am ajutat si dacă mai ai întrebări as fi bucuroasa sa îți răspund.

| Laurentiu_Andrei_1998_qZZ8 a răspuns (pentru Ronni):

Wow! In Romania elevii sunt niste sclavi, profesorii vin la ore scarbiti, fara chef si ne predau 4-5 paginii pentru ca mai apoi sa te asculte ora viitoare! Si asta se intampla la o materie, da pai 11-12! Profesorii sunt niste comunisti si niste cacati sociali! Profesorii pun note pe tocit, inveti ca prost si 2 zile mai apoi sa uiti ce ai invatat! Nu exista relatia de prietenie intre profesor si elev, spui o gluma in limita bunului simt, iti spune sa te ridici in picioare, sa spui lectia de zi si daca nu stii iti pune 3 sau 4! Se cred dn-zeu cu catalogul ala de rahat in mana! Nu ai nici un viitor in Romana, doar sa fi sclavul profesorilor si sa fi un tocilar, **** infect!

| ColourfulLife a răspuns:

Chiar daca e greu, merita, invata 4-5 ani acum si dupa te faci medic, inginer, eu stiu, si ai un car de bani.Problema este ca nu exista elevi care sa invete, mai bine stau prin cluburi, de aceea pare greu, cum spunea si profesoara mea de biologie, citez: "Materia trebuie invatata lectie de lectie, altfel se aduna cu gramada si o uiti"...Si in plus nu e asa greu sa stai 3-4 ore pe zi sa inveti.

| Sn2013 a răspuns:

Eu as vrea sa se schimbe orele cum ar fi gen istoria un sfert de ora sau deloc laughing.

| AlinWTF a răspuns:

Dupa mine in Romania o fi putin mai greu dar merita. Iti dau un exemplu acu 3 saptamani a venit prietenu meu Italian si el e clasa a 7-a si eu la fel. Deci vorbeam cu el si l-am intrebat asa general sa vad cum e la el scoala. Prima oara nu-mi venea sa cred ca el debea ajunsese la fractii iar cand am auzit tot eram uimit. Nuti face griji cand o sa termini facultate in Romania du-te in strainatate si ia-ti in job si ti se va parea usor

| Mihalcea_Danniel_1984 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, Romania are un sistem de educatie prost.
Sunt in clasa a VIII-a.
Fiind nascut in Spania, si facand acolo toate clasele pana in a V-a, sistemul este diferit.Religia e optionala,materiile nu sunt grele,profesorii sunnt tineri si amabili,nu sunt reguli de vestimentatie,cataloage,note la purtare,si copii se poarta deosebit.Un sistem,obviu, cu minusurile sale, nu sunt totul laude, dar mult mai bun decat al nostru, sistemul spaniol ajutand copilul inca de la 12 ani sa isi formeze propiile opinii si propia lui gandire, fara sa se lase influentat.Cartile,logic,nu sunt gratis, dar cel putin sunt doar ale tale, la sfarsitul anului scolar i le dai cui vrei. Oricum nu sunt foarte scumpe.In plus,cum am zis inainte, profesorii se ocupa de copii perfect, fara sa tipe la ei, linistiti, elevii sunt cuminti.NU exista ''seful clasei'',consiliu,fondul clasei(totul este platit de scoala respectiva,unele de exemplu le dau mini-laptopuri elevilor sa isi faca teme si sa cunoasca mai multe),mita,coruptie, cadouri, etc.
Intre timp, in Romania, sistemul actual de educatie reprezinta ramasitele comunismului.Profesori varstnici(
nu toti),care nu ii lasa pe cei tineri sa incerce,acestia fiind bine-primiti,fondul clasei,care este ILEGAL dar tot se face,cadourile, profesorii care nu explica bine, materie prea multa, prea grea, profesorii (cred ca) cred ca nu mai avem alta viata...Toate acestea provin din fostul sistem comunist de educatie. Obviu, elevii sunt si ei de vina, unii, in multe cazuri toate astea pornesc din familie, din educatia primita.Rezultatele? Promovabilitate la BAC din ce in ce mai scazuta,mai multi copii ''inculti''(Ca sa nu zic prosti),care sunt usor manipulabili si care vor termina sa fie cei ce accepta sa voteze pentru un kilogram de faina, nu se vad rezultatele, inca. Dupa ne intrebam de ce generatia noastra va pleca din tara.
Sa dau un exemplu:Corea de Nord.O tara comunista, da, dar cu un grad de alfabetizare de 99%! Nu inventez nimic,uitati-va si veti vedea,rechizite gratis,carti gratis,(Off-topic) sanatatea-gratis!, absolut totul e platit de stat.
Deci cam asta e parerea mea.
Investigati, cautati, documentati-va, veti vedea ca in viitor vom putea schimba ceva in bine in tara aceasta.
PD:Mentiune speciala-uniforma.Sa vin imbracat EXACT ca ceilalti? Nu, multumesc, prefer sa fiu diferit.