| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti si ce credeti despre facultatile la frecventa redusa si la distanta(IFR si ID)? Problema mea e ca nu cred ca o sa rezist si o sa fac fata la una la ZI fiindca ma impiedica depresia si anxietatea, fobia sociala..si ma gandeam ca ar fi mult mai bine si mai ok o facultate la una dintre aceste 2 forme de invatamant, frecventa redusa sau la distanta.
A facut cineva vreo facultate la IFR sau la ID?
Imi puteti spune ce facultati sunt foarte bune si recomandate la aceste 2 forme de invatamant si cam care este regulamentul, ce prevede si daca puteti cateva informatii generale despre aceste 2 forme de invatamant...

Stiu ca e recomandat sa faci o facultate la zi dar nu cred ca starea de sanatate imi permite adica nu m-as simti bine daca m-as duce in fiecare zi din motivele medicale plus grupul mare de studenti, aglomeratie, stres etc.

Deci m-ati putea ajuta cu cateva informatii despre facultatile la IFR si ID? Si inca ceva:pe diploma de absolvire la facultatile la IFR sau ID scrie cumva forma de invatamant?(adica la IFR sau la ID)?

Dau funda garantat

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa mergi la facultatea de zi, in ciuda problemelor medicale. Cea mai mare greseala pe care o poti face cand ai astfel de conditii este sa le lasi sa iti conduca viata si cel mai important lucru pe care ar trebui sa il faci este sa incerci sa traiesti in ciuda lor. Cu cat vei cadea mai mult prada instinctelor de evitare, cu atat iti va fi mai greu sa te integrezi mai tarziu in societate si te vei simti mai prost. Este un cerc vicios si orice psiholog sau terapeut te-ar sfatui putin cate putin sa incerci sa lupti impotriva acestor tendinte.

La IFR/ID nu esti obligat sa mergi la cursuri sau seminare, poti merge cand ai chef, insa obligatoriu trebuie sa mergi la examene. Pe diploma nu scrie, dar scrie pe foaia matricola si de regula angajatorii vor intreba ce forma de invatamant ai facut. Un invatamant ID iti va scadea sansele la o slujba mai buna sau in domeniul in care lucrezi. Pentru ca angajatorul stie ca un student care a facut la zi va avea mult mai multa experienta practica, de pe urma seminarelor, laboratoarelor, decat cineva care a facut facultatea la distanta. Singrul beneficiu pe care l-ar putea avea un potential angajat care a facut facultatea la id, comparativ cu unul care nu a urmat aceasta forma de invatamant, ar fi daca in tot timpul asta a lucrat undeva. In rest, nu are niciun avantaj si va fi intotdeauna privit mai prost decat unul care a facut la zi, referindu-ma la un post in domeniu.

| Ceiriog a răspuns:

Uite, nu pot sa-ti dau multe detalii despre acest tip de facultate. Dar e clar ca intre o facultate fara frecventa si o facultate la zi este o mare diferenta. La inceput ai vorbit despre faptul ca nu ai rezista din cauza depresiei, anxietatii, fobiei sociale etc, iar apoi ai amintit despre probleme medicale. Ca sa fie clar, acelea erau problemele medicale amintite nu? Ma refer la probleme psihologice nu biologice care te-ar impiedica trupeste de a urma o facultate la zi. Astept raspunsul tau si indiferent care ar fi acesta voi incerca sa te ajut, daca doresti tu in privat big grin.

| AvalohAlyn explică (pentru Ceiriog):

Da,la acele probleme psihologice ma refeream cand am zis despre problemele medicale..Nu am niciun fel de problema fizica care m-ar impiedica sa fac o facultate la zi ci doar acestea psihologice(anxietate, depresie etc)
Multumesc!

| Ceiriog a răspuns:

Bun. Vezi tu, cel mai probabil ai auzit de aceasta vorba :"Mintea iti poate fi cel mai mare aliat, sau cel mai mare inamic." Inainte de toate, tu trebuie sa te tratezi de aceste "boli" psihologice, si nimeni altcineva sau nimic altceva(o pilula antidepresanta sau ceva) nu o poate face decat tu, tu impreuna cu mintea ta. Gandeste-te! Pune in lumina toate avantajele si dezavantajele unei facultati la zi. Nu la fara frecventa. Concentreaza-te pe facultatea la zi pentru ca este cea mai buna optiune pe care trebuie sa o ai in vedere. Dupa ce te-ai gandit foarte bine si ai reusit sa pui toate avantajele si dezavantajele optiunii acesteia, pe hartie daca vrei, confrunta dezavantajele, rand pe rand. Cand faci aceasta, ai in vedere faptul ca acum tu iti gandesti propriul destin, modul in care iti vei trai viata in viitor. Probabil cel mai mare dezavantaj ar fi problema fobiei sociale, dar fara a intra ACUM, in detalii (o voi face mai tarziu), insa pentru inceput, ca sa te ajut, gandeste-o astfel : va merita sa-ti afectezi sever viata doar pentru a evita contactul cu alte persoane? Gandeste-te foarte bine, preferabil da-mi raspunsul maine, si apoi vedem ce se intampla big grin. Vreau sa stii ca sunt aici ca sa te ajut si ca din momentul in care am raspuns prima data mi-am luat un angajament fata de tine happy "Don't worry, anything will be okay" tongue