| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face dacă am dat contestatie la evaluarea natională şi sunt 100% sigur ca nota ce am primit-o este imposibil de mica? Înainte de contestatie am avut 7.30 şi m-am verificat cu 2 profesori şi mi-au zis ca s-ar putea sa-mi scadă nota, problema este ca un profesor a zis ca imi scade maxim pana la 7.00 si altul 7.10 (profesorii mi-au scăzut la fiecare exercitiu orice ar fi putut scadea iar 7 este punctajul MINIM daca exprimarea mea era foarte proasta si ideile la fel), cand m-am uitat la rezultate am vazut ca am luat 6.55, am verficat baremul de 10 ori si nu reusesc o cale prin punctaj sa ajung la 6.55. E pur şi simplu imposibil, ştiu ca profesorii nu pot pune 1 pe o lucrare de 10 dar cum se procedează in cazul acela? Daca nota este pur si simplu imposibilă?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nemulțumitului i se ia darul, ai avut media 7, 30 si nu ti a convenit, e acum ai 6.55, si daca mai latrii mult o sa iei doi, stai linistit ce te a mincat in coor, sa faci contestatie? Trebuia sa te multumesti cu cît ai luat prima data doar nu credeai ca iti dă tie 10, 7, 30 era o nota bună, nu ai fost multumit/a acum ai 6.55. bucura te ca treci clasa numai fa pe destepyul, sau pe desteapta daca esti fată, ca cu profesorii nu iti merge, nu îi schimbi tu pew ei nu îi educi tu, ei te pot lasa repetent/a, tu depinzi de ei tu ai nevoie de ei nu ei de tine.

| 8474847 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ba cumva ai ramas tu repetent si esti nervos pe mine?

| mihai69 a răspuns:

La cum scrii, mă mir că ai luat și peste 6!

| mihai69 a răspuns:

PS: profesorii care au spus că îți va fi scăzută nota s-au bazat pe ceea ce le-ai spus tu că ai scris; evaluatorii au notat exact pe ce ai scris. De aici diferența. Evident, cu minus.

| Frank51 a răspuns:

Poți să mergi cu un profesor să-ți vezi lucrarea contestată. Dacă decideți că nu este în regulă faceți o reclamație la ISJ.

| johnnny123 a răspuns:

De ce ai mai depus contestația, mai ales dacă doi profesori ți-au spus înainte că este posibil să-ți scadă nota?

Ia pune-te puțin în locul profesorilor care trebuie să-ți recorecteze lucrarea:

Oamenii și-au petrecut ultima săptămână corectând lucrări. Au citit și au notat sute de pagini, de multe ori pline de aberații care le-au provocat dureri de cap. Le-a ajuns, s-au săturat.

Iar când credeau că în sfârșit au terminat treaba și pot să se relaxeze, ce să vezi... nu pot să se relaxeze încă. Pentru că tu îi pui încă o dată la muncă să-ți recorecteze lucrarea fără niciun motiv serios.

În condițiile astea, crezi că vor fi mai binevoitori sau mai severi cu lucrarea ta?

| blackann a răspuns:

Pai clar a fost proasta "exprimatia mea era foarte proasta si ideile la fel"
exprimarea ta, nu exprimatia.

| adryang78 a răspuns:

Dacă ai depus contestație, aceasta e nota finală. O mai poți contesta doar în instanță, din păcate.

| mionix00 a răspuns:

Daca ambii profesori ti-au spus ca e posibil sa-ti fie scazuta nota, de ce ai mai dat lucrarea la contestatie?

| 8474847 a răspuns:

Hh