| OppaSaranghe a întrebat:

Ieri au fost afisate rezultatele de la evaluarea nationala. La matematica ma asteptam la un 9, 50 insa nota afisata era 9, 30. Ei bine, eu dupa ce am dat proba la mate si s-a afisat baremul, m-am verificat. Avusesem cateva greseli, care, dupa barem, m-ar fi dus la nota 9, 50. M-am verificat foarte foarte bine. La vreo 3 subpuncte, rezolvarea mea era diferita de cea de pe barem insa era corecta. Una dintre ele mi-a luat vreo 2-3 pagini, facusem o rezolvare foarte fomplicata dar corecta. Le-am rezolvat din nou acasa si erau bine. Ieri am fost foarte dezamagita cand mi-am vazut nota, am plans o gramada, nu pentru ca luasem 9, 30, ca daca atat meritam era ok, stiam ca atat meritam, dar nu meritam atat si asta insemna ca cineva luase din munca mea, munca mea de patru ani. Cineva, un corector, nu a stiut sa corecteze. Nu vreau sa sune ca si cum ma cred eu desteapta si profesorii aia sunt prosti, dar cel putin unul din cei doi corectori CORECTASE PROST, eram sigura de asta pentru ca eram, sa zicem, 95% sigura ca nota mea era 9.50 (inainte de rezultate eram 100% ca luam atat, dar dupa ce am vazut rezultatele am inceput sa ma gandesc ca la fel cum unu' a gasit ce sa imi scada, asa ar putea gasi si altul). Timp de 8 ore incontinuu am plans si m-am gandit daca sa fac sau nu contestatie. Ma chinuisem timp de 2 ore la niste subiecte, am scris 16 pagini si a venit unul si a hotarat sa ignore toate astea. Ma gandeam la atat de multe lucruri, daca mi-o corecteaza cineva prost din nou, daca luam mai putin, si pana la urma, nu am facut contestatie. Imi era prea frica sa fac. Dupa ora 8, am inceput sa ma gandesc "trebuia sa fac", "de ce nu am facut?", "era contestatie, sigur o corectau mai bine de data asta". Stiu ca atunci cand o sa imi vad lucrarea o sa ma reasigur ca as fi avut o lucrare de 9, 50. Media mea de admitere ar fi 9, 63, medie cu care nu stiu daca as reusi sa intru la ce clasa vreau. Avand in vedere ca au fost note micute, as fi undeva la limita. Dar daca,sa zicem, luam cu un doua puncte mai putin nu cred ca mai reuseam, dar daca luam 9, 50 reuseam sigur sa intru. Dimineata am inceput iarasi sa ma gandesc ca trebuia sa fac contestatie. Simt sentimentul asta de revolta fata de cei ce mi-au corectat-o iar acum nu mai am ce sa fac. Cum pot sa ma consolez cu sentimentele astea? Regret ca nu am facut, azi m-am gandit ca poate intram la liceu la care voiam, dar nu sunt sigura daca intram si la clasa dorita. Daca mi-as vedea lucrarea si as vedea ca lucrarea mea era de 9, 30, nu m-ar deranja, dar stiu ca meritam mai mult. Si acum nu stiu ce sa fac cu sentimentul asta de oftica ca nu am facut contestatie, cu toate ca acum mi-e usor sa zic ca m-as fi dus (ieri m-am gandit si razgandit si de frica sa iau mai putin nu m-am mai dus, cu toate ca trebuia sa ma gandesc altfel si astazi m-am gandit intr-un fel si trebuia sa fac si... stiu ca nu mai am ce sa fac dar simt ca innebunesc)

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Buna!
Pai. imi pare rau ca ai ajuns in aceasta situatie delicata.
Ajunsa in situatia asta trebuie sa iti gasesti noile optiuni, acelea fiind: drept, litere, psihologie. (din aceste facultati iesi cu o meserie mai bine platita)
Sau, daca ii bati la cap, din semestrul doi te poti muta la mate-info.

Si eu am fost la profil bilingv engleza si pot spune ca m-a ajutat mult. Engleza chiar e importanta, pe mai multe planuri: calatorii in tari straine, oportunitati de angajare in afara.
Daca urmezi profilul intensiv engleza intr-a 11a ai putea da Cambridge-ul, ce te va scapa de engleza la facultate, ce va da bine in CV.

Mult succes!

8 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Felicitari! Ai obtinut o nota foarte buna.
Ai de asemenea si o medie mare si vei intra la un liceu bun. Nu e capat de lume daca nu intri la cel mai bun liceu, pana la urma conteaza mai mult ce faci dupa liceu.

Cat priveste lucrarea la matematica, s-ar putea sa iti fi scazut mai mult pentru modul in care ai rezolvat respectiva problema. Din cate imi amintesc o lucrare completa s-ar rezolva in 5-7 pagini.

Cand faci rezolvari complicate se poate sa omiti niste lucruri. Poate ai folosit niste formule, notiuni ce aveau nevoie de demonstratie inainte si ti s-a scazut pentru acest lucru.
Nu stiu clar despre ce exercitiu e vorba, dar de multe ori daca te complici in rezolvare vei omite niste detalii.

| OppaSaranghe explică (pentru AC4S4):

Hei! Da, din fericire, intru fara probleme la liceul dorit, si la profilul dorit dar inca nu sunt foarte sigura daca prind si la clasa dorita (A, B, C...). Eu sunt sigura ca facusem bine. Acum nu mai am ce sa fac, m-am mai calmat. Cine stie, o sa ma duc sambata sa imi vad lucratea si daca observ ca am facut, intr-adevar, de 9, 30 atunci as fi ok. Pana la urma, sunt singura de vina ca nu am facut contestatie, dar sunt mai ok acum. Problema mea e ca nu puteam sa ma consolez cu sentimentul asta de oftica. laughing

| OppaSaranghe explică (pentru AC4S4):

Dar, ca sa fiu sincera, ma gandesc ca asa a fost sa fie si, cine stie, poate e mai bine ca nu am facut contestatie. laughing

| OppaSaranghe explică (pentru AC4S4):

A, si mersi!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru OppaSaranghe):

In primul rand, 9.63 e o medie buna.
In al doilea rand, daca intri la liceul si la profilul dorit, n-ai de ce sa-ti faci atatea griji.
Daca exista mai multe clase cu acelasi profil, tu oricum nu poti sa-ti alegi clasa.
Daca sa zicem ca sunt 2 clase a cate 28 de studenti, atunci intr-o clasa se pun numerele pare si in cealalta numerele impare sau se alterneaza numarul 1 si 2 in prima clasa, 3 cu 4 in a doua, etc.

In al treilea rand, mereu tindem sa ne supraestimam.
0.2 diferenta nu e ca a avut profesorul corector ceva cu lucrarea ta (aia era daca iti dadea cu 1-2-3 puncte mai putin) sau ca a fost neatent cand a corectat (corecteaza macar 2 profesori), ci e pentru ca ai uitat tu sa dai niste explicatii. Eventual cum ai ajuns la rezultat, de unde ai scos niste date ajutatoate, etc.

| OppaSaranghe explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Hei! Nu stiam ca nu poti sa iti alegi clasa, eu intelesesem ca poti. Bine ca mi-ai zis. Stiu ca sunt 2 profesori si stiu ca sunt, pana la urma profesori, si cum am mai zis, nu vreau sa para ca ma cred eu inteligenta, numai ca nu puteam sa imi explic. Ai dreptate, 0, 2 e o diferenta mica. Acum ca imi citesc ce am postat, am scris dimineata un roman intreg (putin cam exagerat), cred ca din cauza ca eram frustrata. laughing M-ai mai trezit putin. Oricum, ma duc sambata sa imi vad lucrarile si mai scriu aici ce am mai "descoperit".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru OppaSaranghe):

Sa ma tii la curent, ca-s curios.

| OppaSaranghe explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Hei! Nu am mai fost sa imi vad lucrarile. Intelesesem ca trebuia sa depun o cerere dar nu stiam unde si cand, si, intr-un final, am lasat-o asa. Acum ma bulverseaza alte chestii laughing. Am fost ieri sa completez optiunile la liceu cu parintii. Mda am avut un mic scandal inainte sa mergem la scoala pentru ca parintii mi-au "recomandat" sa ma duc la filo si eu as fi vrut la real, la mate-info sau la stiintele naturii. Ce sa zic, mie geografia nu imi place si nici istoria nu ma atrage prea mult. Le-am explicat ca nu vreau sa imi petrec restul anilor tocind, dar degeaba "ce faci tu cu matematica, fizica si chimia in viata? Ca nu mergi tu la facultate la real si la real dai bac la mate si o sa te chinui si nu o sa intelegi ca e foarte greu". Au tinut-o una si buna cu engleza (ca am profil engleza intensiv) si istoria "ca se cauta" si ca "ma ajuta romana si limba straina sa comunic si am nevoie". Stiu ca au dreptate pe de o parte dar totusi... Si intr-un final, am pus filo ca nu am avut ce sa fac. Stiu ca ar fi fost greu la real dar as fi vrut acolo si acum o sa pierd orice urma de logica si o sa incep sa tocesc raurile si munti pe care nu i-am suportat niciodata.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru OppaSaranghe):

Buna!
Pai. imi pare rau ca ai ajuns in aceasta situatie delicata.
Ajunsa in situatia asta trebuie sa iti gasesti noile optiuni, acelea fiind: drept, litere, psihologie. (din aceste facultati iesi cu o meserie mai bine platita)
Sau, daca ii bati la cap, din semestrul doi te poti muta la mate-info.

Si eu am fost la profil bilingv engleza si pot spune ca m-a ajutat mult. Engleza chiar e importanta, pe mai multe planuri: calatorii in tari straine, oportunitati de angajare in afara.
Daca urmezi profilul intensiv engleza intr-a 11a ai putea da Cambridge-ul, ce te va scapa de engleza la facultate, ce va da bine in CV.

Mult succes!