| stephanDX2 a întrebat:

Ce pot sa fac dupa ce iau BAC-ul la stiinte sociale?
Trebuie sa urmez o facultate daca vreau sa fac o scoala de politie/jandarm/subofiteri?
La subofiteri ma refer la Scoala de Subofiteri Petru Rares Falticeni.
Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a ajunge subofiter trebuie sa urmezi o scoala de subofiteri, n-ai nevoie de facultate, scoala de subofiteri este o scoala postliceala.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru a fi admis la oricare din cele doua scoli militare de subofiteri de jandarmi din Falticeni si din Dragasani trebuie sa detii o diploma de bacalaureat si sa indeplinesti conditiile de recrutare si selectie impuse de orice scoala militara--- vezi conditiile si multe alte informatii pe website-ul scolii din Dragasani : http://www.scoaladragasani.ro/admitere/admitere.php
Chiar daca vei alege sa studiezi la scoala din Falticeni, datele limita de depunere a cererilor de inscriere pentru sesiunea ianuarie 2019, criteriile de selectie,, probele de concurs, documentele necesare SUNT IDENTICE cu ale scolii din Dragasani.

p.s. ti-am dat website-ul scolii din Dragasani pentru motivul ca mi s-a parut a fi mai 'bogat" in informatie decat cel al scolii din Falticeni

| sierra1 a răspuns:

Pentru subofițeri nu trebuie facultate trebuie așa cum zici, Scoala de Subofiteri