| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Ce poți face cu facultatea de sociologie? Este buna?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cum iți mai spuneam: hmm, păi vânzător (sau mai elegant dar tot aia: lucrător comercial, consilier pentru vânzări) la ceva magazin că așa e la modă - să ai diplomă universitară - nu contează de care, doar să fie

la cealaltă, nimic, nici un feed-back?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ti-am mai dat linkurile astea, imi cer scuze, dar probabil nu le-ai citit, asa ca iti recomand calduros sa le citesti. Informatiile sunt inca FOARTE actuale.
https://www.vice.com/......omania-145
https://zoso.ro/facultatile-inutile-studenti-asemenea/
https://www.vice.com/ro/article/wjvwpy/cele-mai-bune-facultati-din-romania
https://studentul.info/campus/topul-facultatilor-inutile-din-romania.html

| troleibuz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vice nu e o sursa de incredere.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru troleibuz):

Ai citit alea? Ai ceva de comentat apropos de cifrele oferite? Da, de acord, UNELE articole de pe Vice pot fi disputate - la fel cum pot fi disputate si multe articole de pe Wikipedia. Hai, intreaba-ma, ca am fost in pozitia de a sorta CV-uri in vederea chemarii la interviu/potentiala angajare de mai multe ori, vrei sa iti zic ce specimene sunt majoritatea absolventilor de la facultati gen Geografie sau ASE/Marketing?

| troleibuz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt vechi. Le-am citit. Tu ce facultate ai facut?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru troleibuz):

Informatica. Neterminata. A fost o experienta oarecum utila, mai mult prin prisma conexiunilor si a chestiilor pe care le-am invatat - nu neaparat de la profesori/cursuri. Am comentat pe tema asta mai mult la o alta intrebare similara a domshoarei de fata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

@PineapplePie: Presupun ca si tu esti un specimen. Vai, ce mare realizare e o diploma. Aceeasi realizare ca bac-ul meu de la istorie, unde am luat 9 si ceva desi stiam de unu. Uite, alte specimente: Absolventa "Engleza-Geography" care ne trimite CV-ul de pe o adresa de email de genul "pysykoi_69@yahoo.com"; absolvent de ASE, sef de promotie, mega-bursier, miezul-miezului, care la interviu nu e in stare sa faca distinctia intre persoana fizica si persoana juridica; cel putin o duzina de absolventi de facultati cu tendinte tehnice, inclusiv informatica economica si informatica pura/automatica care nu au ce adauga in CV la 3-4 ani dupa terminarea facultatii decat diverse proiecte inutile facute in facultate - NIMIC propriu, dar fix NIMIC; absolvent de marketing care isi pune in CV poza de smecher cu sapca intoarsa si scrie ca se viseaza managerul unei companii internationale pentru inceput, desi nu a lucrat un minut in viata lui. Sa iti mai zic si de aia care se credeau mari jurnalisti si nu au fost in stare sa traduca o fraza de complexitate medie la prima vedere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Trist! straight face
Mi-ați cam risipit și ultimele vise cu acest articol. laughing)
Când credeam că întrebările altora ajută, pare-se nu și răspunsurile la întrebări. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei neapărat o diploma de iei toate facultățile la rând?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cea mai buna dintre toate. Ajungi profesor sociolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua dupa ce abereaza unii pe aici. Un om care a terminat o facultate, indiferent care, este un om inteligent si cu potential.
P.S. Nu exista sa ii spui unui om cu diploma de licenta "specimen". Ma ia si rasul laughing

| troleibuz a răspuns:

Profesor.

| marinescub701 a răspuns:

Poti lucra ca profesor de sociologie sau la relatii cu publicul ca sa spun asa. Cu putina indemanare in domeniu, cred ca poti lucra in vanzari, ghid turistic si etc, insa ai nevoie se de alte cunostinte pe langa