| adrianae a întrebat:

Ce povestiri ale lui I.L. Caragiale sunt mai usor de analizat?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

O faclie de Pasti.

| sweetys a răspuns:

Cea mai usoara mi se pare O scrisoare pierduta. Si cam asta cer profesorii. Ai si foarte multe tipuri de comic ( de nume, de situatie etc.) Si chiar daca nu sti ce sa scrii daca stii opera un eseu de doua pagini scoti lejer.

| b4stefa a răspuns:

Sigur ai vrut sa scrii povestiri si nu opere?
pentru ca mi se pare ciudat sa vrei sa analizezi ceva de genul:
Fat-Frumos cu Mot-in-frunte
Canuta, om sucit
Mama
Abu-Hasan
Poveste
Norocul si mintea
Lungul nasului

| adrianae explică (pentru b4stefa):

Ai in vedere ca pot sa analizez nuvele ca Doua loturi, La hanul lui Manjoala, O faclie de paste sau In vreme de razboi