| tamar a întrebat:

Ce premiu la olimpiada de informatica/matematica iti poate asigura un loc in cadrul unei facultati? Un premiu 2 sau 3 la olimpiada nationala poate face asta? Sau primul loc la judeteana? Ce stiti?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Locul 1, 2 și 3 la Olimpiadele Naționale și Internaționale în ultimii 2 ani de liceu.

Etapa județeană nu are nicio relevanță. Maximum atașezi diploma la un dosar de bursă.

| TomBerron24 a răspuns:

Depinde de universitate. La Cluj trebuie sa ai minim locul 1, 2, 3 sau mentiune la nationala in liceu pentru a intra cu media 10, iar daca ai o participare la nationala 60% din medie este 10 ( daca ai 8 in admitere intri cu 9.2 ), iar daca ai obtinut premiul 1, 2 sau 3 la judeteana 30% din medie este 10. La Bucuresti in anii trecuti trebuia sa iesi minim printre primii 6 la nationala in a 11- a sau a 12-a dar anul asta s-a schimbat, poti vedea mai multe detalii aici : https://fmi.unibuc.ro/......admitere/. La Iasi trebuie sa ai minim medalie in a 11-a sau a 12-a.