| SweetLolipop a întrebat:

Ce probe se dau la admitere la Drept si Medicina?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Modalitatea de admitere DIFERĂ în funcţie de facultate/localitate!

NU ai precizat localitatea!
Ar trebui să GHICIM din ce localitate este facultatea dorită de tine? rolling on the floor
Sau, vei veni din Constanţa ( spre exemplu ) în Cluj-Napoca?

Poate revi cu detalii...

Toate cele bune!

| SweetLolipop explică (pentru bursuc001):

Scuze, Bucurestiwinking

| bursuc001 a răspuns (pentru SweetLolipop):

Încă NU se cunoaşte modalitatea de admitere din 2016!
Aceasta se va afla doar după ce se aprobă/postează Regulamentele de admitere - deci, după luna Ianuarie 2016 :)

Deocamdată putem discuta doar de admiterea din 2015 :D

"Domeniul de licenţă/Programul de studii universitare de licenţă - Drept
Forma de concurs - Concurs de admitere la disciplinele: Limba română şi Economie" - SURSA :
http://admitere.unibuc.ro/infoadmitere/studii-universitare-de-licenta/drept

"X. Desfăşurarea examenului de admitere în UMF "Carol Davila" Bucureşti – sesiunea iulie 2015 :
20. La Facultăţile de Medicină şi Medicină Dentară concursul de admitere include două discipline (Biologie obligatoriu şi, la alegere, Fizică sau Chimie), totalizând un numar de 100 întrebări, din care 60 pentru proba obligatorie şi 40 pentru cea la alegere.
La Facultatea de Farmacie, concursul de admitere include doua discipline (Chimia organică obligatoriu şi, la alegere, Biologie vegetală sau Anatomia şi Fiziologia omului), totalizând un număr de 100 întrebări, din care 60 pentru proba obligatorie si 40 pentru cea la alegere.
La Facultatea de Moaşe şi Asistenţă medicală generală concursul de admitere include două discipline (Biologie obligatoriu şi, respectiv, Fizică sau Chimie la alegere), cu un număr total de 80 de întrebări (60 pentru proba obligatorie şi 20 pentru cea la alegere).
Restul specializărilor de la FMAM (Asistenţă dentară, Tehnică dentară, Asistenţă de farmacie, Radiologie şi imagistică, Laborator clinic, Balneofizioterapie) au la concursul de admitere Biologia ca disciplină obligatorie, respectiv Fizica sau Chimia la alegere, totalizând un număr de 60 de întrebări, dintre care 40 pentru proba obligatorie şi 20 pentru cea la alegere." - SURSA =; etodologia de la linkul oficial :
http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2015

O zi frumoasă!

| Anonimuserr a răspuns:

Se da, biologie, chimie.

| raluk27 a răspuns:

Drept: gramatica si economie
Medicina: chimie si biologie