| Raul01 a întrebat:

Ce profil sa aleg la liceu? Chiar nu sunt sigur, iar maine trebuie sa completez fisa de admitere. Ca si materii, imi plac mai mult romana, engleza, (pentru care as putea opta la filologie) dar imi place foarte mult biologia (pentru care as opta la stiinte ale naturii-intensiv engleza). La filologie, problema ar fi ca nu mai sunt decat cu o singura colega in clasa pe care o cunosc si in mare parte vor fi numai fete in clasa si cred ca o sa am probleme la latina (in clasa a opta nu stiu daca am facut 2 ore de latina...in timpul orei de obicei faceam romana). La stiinte ale naturii, as avea niste probleme cu chimie, cu care nu ma prea impac, dar pe de o parte as face si bio si intensiv engleza, 2 materii care imi plac foarte mult, iar pe de alta as cunoaste mai multi copii in acea clasa si nu as fi numai cu fete. Voi ce ma sfatuiti?

11 răspunsuri:
| ClaudiaaMM a răspuns:

Eu cred ca e mai bine sa te duci la filologie pentru ca nu are nimic daca nu ai facut latina. Oricum in clasa a a8a nu prea se fac lucruri importante la latina. La stiinte ale naturii se pune mult baza pe fizica, chimie si matematica. Si la filologie nu merg neaparat numai fete. La stiinte sociale se da si bacul mai greu.

| DianaScorpio a răspuns:

Copy/paste la un raspuns de ale mele la o intrebare asemanatoare:
Profilele de uman te "limiteaza" atunci cand vrei sa iti alegi o facultate respectiv o meserie. Orizonturile se schimba de la an la an si nu ai de unde sa stii exact ce te vei face cand vei termina liceul. Mate-info e profilul care iti da cele mai multe optiuni pe viitor, sau cu alte cuvinte te poti face cam orice terminand acest profil. De exemplu daca esti la un profil de uman (filo, stiinte sociale), si la final cand termini liceul vrei sa faci facultatea de economie sau mai stiu eu ce, va fi foarte greu, pentru ca va trebui sa recuperezi toata matematica din liceu...si nu toti pot asta.

Tu stii cel mai bine la ceea ce esti mai buna si la ce nu. Tot ce pot sa iti spun este ca la mate-info materia de baza pe care trebuie sa o sti foarte bine si sa te chinui sa tii pasul cu ea, e matematicahappy Iar pentru profilele cu informatica intensiv pe langa matematica, trebuie sa tii bine pasul si cu informatica.

| hope2destiny a răspuns:

Gandeste`te ca stiinte ale naturii nu inseamna doar biologie, ci si fizica, chimie si mate, care o sa le ai la bac si la tezawinking. AICI GRESESTI! nu iti alege liceul si profilul in functie de persoanele pe care le cunosti. poate ca deocamdata vine doar colega ta, dar sunt sanse sa vina si alti cunoscuti, poate de la alte scoli. iar daca o sa fii singurul baiat din clasa, te va muta intr-o clasa cu mai multi baieti [stiu din experienta unor prietene]. nici eu nu am facut latina anul` asta, dar la liceu se ia de la capat. apropo, ai teza si bac la latina ^^. iar clasa de filo nu inseamna tot liceul. liceul e plin de oameni noi care abia asteapta sa-i cunosti. daca tot iti place romana, ce`ar fi sa te duci la stiinte sociale? acolo te doare`n fund de latina laughing. iar daca vrei sa devii medic sau ceva care necesita stiinte ale naturii, poti face pregatire in particular. decat sa iei 4 la mate/fizica/chimie, mai bine inveti ceva mai mult la latina sau istorie si iesi cu un 6winking. app, si eu completez maine fisa aiabatting eyelashes. ma duc la stiinte sociale big grin. succes :*

| maryellen91 a răspuns:

Eu cand m-am dus la liceu nu am avut in clasa niciun coleg care a fost si in clasele mici cu mine desi majoritatea eram in acelasi liceu! alege ce iti place mai mult gandeste-te bine! e in joc viitorul tau! si daca iti place mult engleza de ce nu te duci la bilingv?

| BiancaA a răspuns:

Eu deja am completat fisa. Si m-am inscris la filologie intensiv engleza. Isi doresc mai multi de la mine din clasa sa mearga la profilul asta, doar ca nu au medii si s-ar putea sa nu intre. Dar nu conteaza ca n-o sa fii cu nimeni cunoscut in clasa. Cu atat mai bine. Stii cum se spune: ca te intelegi mai bine cu oamenii noi. Pe premiza asta am mers si eu. Si imi place foarte tare engleza. Cred ca stiinte ale naturii ar fi fost cel mai potrivit profil, dar nu imi place biologia si fizica. Prefer latina[ nici eu nu am facut latina in a8-a, dar nu conteaza], decat biologia si fizica. Si inca ceva.eu cred ca iti va fi mai greu la stiinte ale naturii cu intensiv engleza pentru ca o sa faci destul de multe ore, si materii cam grele. Adica la filologie e clar ca se bazeaza pe limbi straine. Gandeste-te la ce iti doresti tu mai mult sa faci. Succes. Sper ca te-am ajutat cu ceva. :*

| IceCube a răspuns:

Pai eu te-as sfatui se te duci la filologie.Ce conteaza daca vei fi numai cu fete? Si in plus la latina vei putea lua note mai mari decat la chimie in partea cealalta.
Pana la urma tu stii cel mai bine situatia tongue

| Geannni a răspuns:

Eu zic sa nu te iei dupa faptul ca acolo il cunosc pe cutarica...acolo nu cunosc pe nimeni...si asa mai departe.Te duci acolo unde consideri tu ca te descurci mai bine.Gandeste-te si la ce o sa dai la bac! Eu astazi am completat fisa si am ales stiinte sociale.Multa bafta:*

| Blue17 a răspuns:

Eh.e destul de greu(vrei cam multe, nu crezi?tongue).pai nu inseamna ca trebuie sa iti alegi un profil pe faza ca vor fi mai multe fete sau chestii de genul...de exemplu eu sunt la filo pentru ca mi-a placut romana si engleza! Si intr-adevar sunt mai multe fete dar pentru tine trebuie sa conteze unde se fac materiile care iti plac mult! fa o balanta, ce materii iti plac de la filo si ce materii iti plac de la bio...vazi ce rezulta si poate te va ajuta sa te decizi! mult succes!

| uka15 a răspuns:

Eu sunt la stiinte ale naturii. si nici eu nu stiu chimie dar am vrut biologie nu am note rele la chimie. nu stiu cum sunt in alte clase de stiinte ale naturii da la mine sunt numai 7 baieti...eu nu stiu ce sa iti zic pentru ca si eu eram la fel de nehotarata. dar nu imi pare rau de decizia pe care am luato.vezi u cum faciwinkingbafta

| 1312 a răspuns:

Cu toate ca eu sunt la profil filo,te sfatuiesc sa te duci la stiinte, acum depinde si ce vrei sa faci mai departe, dupa ce termini liceul happy Bafta

| dacia111 a răspuns:

Eu,sincer, zic ca e mai bine sa alegi filologia