| Adyy5 a întrebat:

Ce profil trebuie sa urmez la liceu pentru a deveni psihiatru? E un job bun? Lasand banii deoparte.

4 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Orice liceu, si teologic, diploma de bac sa ai
te ajuta daca mergi la un liceu in care se fac mai serios macar materiile pe care le vei da examen, cum ar fi un liceu medical

job-ul nu e rau, insa ajungi sa vezi oameni dezaxati total, iar spitalele de nebuni din tara asta sunt o nebunie ABSOLUTA, si sa treci pe langa ele si te socheaza serios (pacienti cersind cu rugaciuni nebune)

sau poti sa dai peste criminali care sunt "conectati" gresit si care nu se pot abtine cum a fost Teddy Bundy (poti sa vezi filmul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihiatria se face la Facultatea de Medicina, poti merge la liceu cu profilul Științele Naturii sa inveti chimie si biologie, materii pentru examenul de admitere. E o meserie frumoasă.

| AlexVlc a răspuns:

Psihiatrii sunt medici, deci dacă îți place să ajuți oamenii să se vindece de diverse boli, poți să urmezi această carieră. Şi eu la un moment dat am vrut să devin psihiatru, dar pentru asta ai nevoie de nişte cunoştiințe avansate la biologie (în special despre creier) şi chimie. Aşadar, liceul pe care trebuie să îl absolvi este unul de ştiințe ale naturii. Mai apoi, trebuie să urmezi facultatea de medicină (la un moment dat vei face şi psihiatrie). Mult succes!

| AlisXc a răspuns:

E cale lungă până departe... Liceu e preferabil sa fie unul cu profil de științe ale naturii. Cat despre facultate, i-a in calcul că facultatea de medicina este foarte grea, că pentru a intra vei susține un examen exigent, iar ulterior, daca reușești să o termini, va trebui sa dai un alt examen în urma căruia vei putea să îți alege specializarea în funcție de nota, adică dacă ai 10 poți să îți alegi ce vrei inclusiv psihiatrie, dar daca ai 7 iei din ce rămâne de la cei cu note mari. Medicina este un domeniu care cere în primul rând dăruință, nu te fa doctor daca vrei doar bani, decât un doctor mediocru mai bine un IT sau orice altceva bun și vei câștiga mult mai mult.
Cat despre "job" nu este un job este o profesie doua lucruri total diferite și da, daca ai înclinație, sa fi doctor este un lucru extraordinar mai ales când reușești să salvezi oameni. Cat despre "nebuni" așa cum au scris unii mai sus, nu toți doctorii psh. lucrează cu cazuri "clinice" adică oameni cu delir, cu psihoze puternice etc, majoritatea lucrează cu oameni cu anxietăți, depresii, atacuri de panica, traume, psihoze ușoare, etc.