| ḭṆḠḕṙḀṠ a întrebat:

Ce proprietati fizice si chimice cunoasteti?

Răspuns Câştigător
| AlerimxD a răspuns:

Proprietăţile fizice sunt stările de agregare : gustul, mirosul, culoarea, fierberea, evaporarea, condensarea, dilatarea, contractarea, dizolvarea, solubilitate şi constantele fizice.
Proprietăţi chimice sunt arderea, topirea, oţeţirea, acrirea, ruginirea, coclirea(cuprul), râncezirea(untura).
Xoxo.

| maichal1999 a răspuns (pentru AlerimxD):

Sunteti amindoi niste prosti

| Ursachi_Catalin_1997 a răspuns (pentru AlerimxD):

Pai topirea e fizic iar dizolvarea si solubilitatea sunt chimice...dar in rest e bun

6 răspunsuri:
| Puffu a răspuns:

Proprietatile fizice sunt cele care se refera la transformari care nu pot sa modifice compozitia substantei.
ex : gust, miros, culoare, forma, stare de agregare, constante fizice ( densitate, temperatura, punct de topire ) etc.

Proprietatile chimice sunt cele care se refera la transformari care pot sa modifice compozitia substantei.
ex : ardere, fermentare, rugina etc.

Sper ca ti-am fost de folos. Sanatate!

| 280Monica280 a răspuns:

Păi proprietăţile fizice sunt cele care, chiar dacă îşi schimbă forma, nu îşi schimbă compoziţia (dilatarea, elasticitatea, topirea, etc.) şi proprietăţile chimice sunt substanţele noi obţinute prin amestec, obţinându-se substanţe noi (alcoolul arde, laptele se acreşte, cuprul cocleşte, vinul se oţeţeşte şi alte compoziţii de substanţe...amesteci o substanţă cu alta şi obţii un fenomen chimic!)
Fundiţa? big grin

| Bordeianu_Stefani_1998 a răspuns:

Proprietăți fizice generale ale elementelor:

Metale:
•• sunt solide, cu excepţia Hg care este lichid;
•• prezintă luciu caracteristic;
•• sunt bune conductoare de căldură şi electricitate;
•• sunt maleabile (pot fi trase în foi subţiri);
•• sunt ductile (pot fi trase în fire).

Nemetale:
•• se găsesc în toate stările de agregare;
•• nu au luciu;
•• sunt izolatori termici şi electrici;
•• sunt sfărâmicioase.

Valenţa

Capacitatea de combinare a atomilor unui element cu atomii altor elemente se numeşte valenţă.

Valenţa depinde de numărul şi repartiţia electronilor pe ultimul strat, numit strat de valenţă.

Electronii de pe ultimul strat se numesc electroni de valenţă.

Valenţa elementelor din grupele I-IIIA = numărul grupei. Valenţa elementelor din grupele V-VII este egală cu 8 – numărul grupei.

| maichal1999 a răspuns:

Ieu cum pot sa pun intrebari acolo unde o scris ea ingeras