| mariaanaefycarinaoso a întrebat:

Ce rechizite imi trebie in clasa a 5 a, adica caiete pixuri de toate? cel mai frumos raspuns sau cel mai bun primeste funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul rand iti trebuie penar. In el poti sa iti pui creion, stilou/pix, pixuri colorate, pic, corector(pentru pix) etc.
O trusa de geometrie iti va fi necesara de asemenea, deoarece pe la sfarsitul clasei a 5-a, la matematica, se invata bazele geometriei plane.
Materiile care se studiaza in clasa a V-a sunt:
-informatica/religia (optional)
-romana (unde s-ar putea ca profesoara sa va ceara un caiet de gramatica si unul de literatura; la literatura se comenteaza si argumenteaza diferite opere literare)
-matematica
-una sau doua limbi straine(depinde de profilul scolii unde esti in clasa a V-a)
-geografie
-biologie(in clasa a V-a se invata despre plante)
-educatie muzicala
-educatie tehnologica
-istorie
-sport
-educatie plastica (desen, pictura; iti vor trebui acuarele, pensule, bloc de desen A3 si eventual un prosopel cu care sa stergi mizeria)
-dirigentie ( nu este o materie in adevaratul sens al cuvantului; se vorbeste cu dirigintele despre problemele clasei)
Bafta la scoala!
Aaaaa, da! un mic pont: invata foarte bine lectiile de la primele ore si in primele cateva luni de scoala fi foarte activa; profesorii te vor lua drept eleva buna si iti va fi mai usor sa iei note si eventual ti le vor mari.
Si inca odata... SUCCES!

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

De obicei, la inceputul clasei a V-a, fiecare profesor isi spune pretentia in ce priveste tipul de caiet pe care prefera sa-l aiba elevii la ora lui (adica studentesti sau obisnuite de 48, 60, 80 sau 100 de file), precum si numarul de caiete, eventual vocabulare. Asa ca sfatul meu este sa astepti inceputul clasei a V-a. Cat priveste stilou, pixuri, creioane, acest lucru ramane la libera ta alegere. Cu prietenie maxima!

| dorikut a răspuns:

Având în vedere ca urmeaza să începi clasa a 5a (deci de acum încolo vei avea mai mulți profesori la ore decât ai fost obișnuită), cred că cel mai bine ar fi să faci cumpărăturile în prima săptămâna de școală.

Pentru prima săptămână vei avea nevoie de câteva caiete, dar nu prea multe si ceva ustensile de scris. Fiecare profesor va considera necesare anumite rechizite (unii vor numai caiete studențești, în timp ce alții consideră că sunt niște "cearșafuri" etc.) așa că va trebui să îți adaptezi lista de cumpărături.

Succes!

| AlexutzaSiNimik a răspuns:

Cum ai avut in claseele mici, dar la unele materii ai nevoie de caiete studentesti!

| Abstract123456 a răspuns:

Pai.din ce imi amintesc eu.trebuiesc asa:2 caiete pentru fiecare materie.1 pentru clasa si un pentru teme, trusa geometrica, penar care cuprinde.stilou,pixuri.guma de sters si creioane,un bloc de desen acuarele pensule,caiet de muzica/biologie/geografie, vocabular, si cam atat.succes in gimnaziubig grin

| Stanciu_Andreea_1975 a răspuns:

Buna! Stiu ca este tarziu pentru acest raspuns. dar nu strica.
In clasa a V-a, in primul rand, iti trebuie un ghiozdan, in caz că nu ai.
Un penar in care să îți pui doua pixuri albastre(in caz că ți de strica unul, sa ai de rezerva) un stilou, un pic, corector, doua creioane, o guma.
O să ai mai multe materii:
La română îți trebuie doua caiete, unul pentru teme, unul pentru clasa și un portofoliu(pentru fisele de lectura, diferite fise etc.)
La matematica la fel, doua caiete (unul pentru teme și unul pentru clasa), un de de geometrie (habar nu am cum ar spune) și un echer, o rigla.
La tehnologie îți trebuie un caiet de matematica studențesc.
La desen îți trebuie un caiet mic de matematica.(sau oeicare, depinde și cum îți cere profesoara)
La sport nu îți trebuie nimic, doar echipamentwinking
La tic îți trebuie un caiet de romana studențesc/mic.
La muzica, un caiet de muzica.
La geografie doua caiete de geografie (unul de teme și unul de clasa), un portofoliu și o harta micuța.
La biologie vei învăța despre plante, Iti trebuie un caiet de biologie.
La franceza caiete
La engleza caiete
La religie depinde de prof