| denisinho32 a întrebat:

Ce religie esti si care consideri ca e cea corecta si care e cea care nu are sens

10 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Ortodoxa iar iubitul catolic, nu stiu daca e vreo religie mai mult sau mai putin corecta sau semnificativa fiecare cu ale lui.

| Parmalat a răspuns:

Eu am trecut la Islam si o consider religia cea mai apropiata de realitatea de zi cu zi a oamenilor. Toate religiile monoteiste au un singur element care nu se schimba niciodata - Dumnezeu.
Cele care nu au sens sunt sectele religioase
Qur'an (30:31-32)
"You shall submit to Him, reverence Him, observe the Contact Prayers (Salat), and - whatever you do - do not ever fall into idol worship like those who divide their religion into sects; each party rejoicing with what they have."

| Orannginna a răspuns:

Crestin ortodoxa. Si consider ca fiecare religie este "corecta" la randul ei. happy

| profudereligie a răspuns:

Religia este basmul pe care oamenii mari îl cred. Chiar şi religiile de sorginte atee (comunismul). Din acest punct de vedere nici o religie nu este "cea corectă". Şi cu toţii suntem, totuşi, vorba lui Mircea Eliade, homo religiosus...

| SnicK a răspuns:

Orice religie e buna dar...
Eu consider ca Penticostalii si Baptistii sunt foarte drepti.
Ortodoxia a devenit ceva "simplu" care unii aleg intre Ateu si Ortodox doar ca sa fie si ei ca oamenii simpli si sa nu scrie pe certificatul lor sau oriunde ca sunt Atei.

Penticostalii pun mare baza pe Biblie, ce este scris aia faci.
In religia Ortodoxa la o biserica ortodoxa cand predica multi au spus ca nu inteleg ce vorbeste Popa si de aia s-au mutat la Penticostali.Acel cantec/canto cum predica si canta deodata te face sa nu te gandesti si sa meditezi la predica in sine.
In Biblie scrie clar in cele 10 porunci,"2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare(al altor persoane de pe pamant sau din cer adica Sfintii), nici sa te inchini lor."
Cei din cer pot fi doar cei sfinti si cei dragi noua, de aceea... a te ruga Sfantului Petru, Sfanta Marie, etc. nu e bine, pentru ca de ex. Maria a fost o persoana importanta pentru Isus ca prin ea a venit pe pamant, dar deja este vorba de o preaslavire Mondiala, adica cum? Hai sa ne rugam la Sfanta Marie si la Petru SI la Gheorghe...asa?
SCRIE CLAR! Sa nu ai alti Dumnezei! Cand spui Dumnezeu inseamna ca tu crezi intr-o divinitate suprema care te ajuta, asta Nu inseamna ca trebuie sa te rogi la Sfanta Maria.
Ci Doar la Dumnezeu!
Sf.Petru si Maria nu te vor duce in cer, iar Dumnezeu nu e fericit cand tu te rogi la Sfanta Maria si la Petru si la Gheorghe Si la toti in loc sa ii te rogi lui.
Deci de aia in ziua de azi... o gramada de oameni/persoane mature/in varsta sunt ortodoxi si beau/fumeaza/drogheaza/injura.
Pentru ca deja Cand spui Ca esti ortodox spui ca Trebuie sa crezi in Dumnezeu Si atat. Ortodoxi se limiteaza la un lucru, sa creada si atat, crezand ca e bine, iar apoi beau/petrec/fumeaza/drogheaza/injura... iar la Dumnezeu ii place de minune asa?
Un penticostal/baptist/catolic/sambetist sau oricare...Nu-i vei vedea NICIODATA facand asta, poate 1 la 4000 sunt in stare sa faca asta, cei care sunt crestini adevarati.
Nu imi mai place sa gandesc ca un ortodox, oriunde mergi un ortodox e o PERSOANA simpla DIN Romania sau alta tara care "CREDE in Dumnezeu" si atat si poate merge la biserica.
In Biblie spune si de POCAINTA... Cea ce multi nu ar face-o.
Deci... e bine sa te gandesti.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu sunt baptista si nu mi-e deloc rusine sa afirm asta.
Parerea mea este ca nu conteaza ce religie esti. Conteaza sa crezi ca Dumnezeu exista si ca si-a dat Fiul sa moara pentru tine.Si acum esti salvat, fara nici o indoiala. Conteaza sa implinesti Cuvantul lui Dumnezeu si sa implinesti poruncile Lui. Cine vrea sa vorbim pe Y! Messenger, id-ul meu este work_4him. Sa aveti o seara binecuvantata big hug
Gbu :]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare considera ca religia lui este cea buna si celelalte sint lipsite de sens. Daca n-ar fi asa, si-ar schimba religia, logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un exemplu. cine indeplinesc porunca de a anunta vestea buna din biblie pe tot pamintul? NUMAI MARTORII LUI IEHOVA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect este atunci cand asculti de Cuvantul lui Dumnezeu. Cuvantul lui Dumnezeu il gasim in Biblie. Cine respecta aceste invataturi face parte din Biserica lui Dumnezeu. Sunt ortodox nepracticant.

| MladinA a răspuns:

@SnicK te respect FRATE!