| anushka a întrebat:

Ce reprezinta Marele Anonim la Lucian Blaga?

5 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

The Great Spaghetti Monster, The Invisible Pink Unicorn, God, Mithra, Allah, cum vrei sa-i spui, chestia aia imaginara...

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Dumnezeu din cate stiam eu.

| madycoco a răspuns:

Marele Anonim la Blaga este Dumnezeu. Si il mai numeste si Marele Orb.

| Vitel_Stefan_1905 a răspuns:

Blaga nu-l identifica cu Dumnezeu.E mai degraba o ideologie gnostica in alte parti reproduce conceptii din erezia bogomilior care are la baza lupta intre Bine si Rau din care rezulta si acea,, cenzura transcedentala,,. Marele Anonim e mai curand,, o bariera,, intre doua imposibilitati iar la mijloc se afla omul in cautarea lui.

| Mihai_Adrian_1978 a răspuns:

Unde as putea gasi,"Marele Anonim "?