| Rooksee a întrebat:

Ce reprezinta scurtcircuitul? Cum se poate crea unul?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Oricum mai intii trebuie sa stim ce este curentul electric, cum apare, cum se manifesta, ce face si asa mai departe ca apoi sa ajungem si aici.Scurtcircuitul este ruperea continuitati unui cablu, continuitati electronilor de a se deplasa pe acel conductor.Adica ai un circuit, un cablu pe care se deplaseaza electronii si il scurtezi ceva de genul asta, opresti deplasarea electronilor.Dar chestia asta o faci aplicand cumva o forta intr-un anumit pct de pe circuit, ca nu pui mina, desi poti face si asta si cred ca tot aia este.Nu stiu daca e bine ce am spus.O sa ma interesez ce si cum si doar daca aflu ceva revin.Desi nu stiu ce si cit pot afla. Daca afli cumva inaintea mea anunta-ma si pe mine te rog.Numai bine

| suffarstar a răspuns:

Simplu:Cand atingi doua fire de curent diferite + cu -, daca conductoarele sunt rezistente nu face "fain", daca e cupru de 5 mm face poc.Scurcicuitul de fapt se intalneste in becuri (dar nu se ard deoarece Wolframul este cel mai rezistent metal)motoare electrice, cred ca tot.
Daca am scris si aberatii ma iertati voi.

| Ansassisia33 a răspuns:

Un scurt circuit este o conexiune accidentala dintr-un circuit electric rezultand de la voltajele diferite si poate avea rezultate extrem de grave... de la arderea sursei de curent pana la explozii si alte distrugeri generate de disparea mare de curent in cantitati mari.