| Luana2347 a întrebat:

Ce rol are harta oarba/muta la geografie?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Este foarte utila atunci cand trebuie sa te descurci sa gasesti un rau, un munte, un oras sau o unitate de relief fara sa te chiorasti un ceas chinuindu-te sa citesti tot ce scrie acolo. Pur si simplu sa stii unde se afla fiecare obiectiv important. Sau, macar sa stii cam prin ce zona sa-l cauti. Am mai vazut eu tute cautand Clujul pe langa Constanta si minunandu-se ca nu scrie "Cluj" acolo.

| catalin188 a răspuns:

Are rolu de a te face pe tine sa stii cu o manja de erore mica unde se afla
o tara
o zona de relief etc.

| Luana2347 explică (pentru catalin188):

Am nevoie de o mica definitie.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Luana2347):

Pai atunci, decide-te: ce vrei? rolul hartii mute in studierea geografiei, sau definitia hartii mute?
Daca tu nu stii sa pui o intrebare simpla, de unde vrei sa ghicim noi ce ai tu in cap si nu esti in stare sa exprimi?
Harta muta este o harta pe care sunt desenate unitatile de relief si localizate, prin puncte, localitatile, fara insa sa fie nimic scris in litere sau cifre (denumiri, cote etc).

| MâţulMov a răspuns:

Te ajuta sa vezi daca ai retinut relieful(adica numele multilor de ex.) unei tari, continent...

| ElGreco a răspuns:

Ca să verifice profesorul dacă ai învăţat? raised eyebrows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acestea vor face parte mai mult dintr-un test/examen.Ex.harta romaniei, ti se vor da pe ea niste numere sau cifre iar tu va trebui sa scrii ce se afla in locul acelor cifre/litere

| Luana2347 explică (pentru anonim_4396):

Am nevoie de o definitie