| Denis673 a întrebat:

Ce s-a dat în urmă la Evaluarea Națională știu că a fost Basmul și Genul liric ce s-a mai dat și ce credeți că o să dea anul acesta?

Răspuns Câştigător
| Mihai11 a răspuns:

Actuala strcutură a evaluării naționale a fost introdusă odată cu anul școlar 2009-2010.
Uite ce s-a dat începând cu 2010 încoace:

2010: Semnificația titlului textului dat
("Seară pe ape" de Ion Pillat)

2011: Aparatenența textului dat la specia literară "BASM"
("Rodul tainic" de Ioan Slavici)

2012: Opinia despre mesajul fragmentului dat
("Cireșarii, vol. I" de Constantin Chiriță)

2013: Trăsăturile unui personaj din fragmentul dat
("Din durerile lumii" de Alexandru Vlăhuță)

2014: Opinia despre semnificația poeziei date
("Rânduri pentru Anul Nou" de Ion Minulescu)

2015: Aparatenența textului dat la specia literară "BASM"
("Lupul cel năzdrăvan și Făt-Frumos" text cules de Petre Ispirescu)

2016: Aparenența la genul liric a textului dat
("Salcâmi" de A.E. Baconski)

Șansele sunt aceleași pentru ca orice specie literară să fie dată. Pe de altă parte, poți observa că în 4 din cei 7 ani au fost opinii și trăsături...
Eu am dat evaluarea națională în 2015 să mă așteptam la ceva nou care nu se mai dăduse în ultimii ani. Până la urmă, a fost tot basmul la fel ca în 2011.

Ca sfat, nu te baza pe ce s-a dat în ultimii ani... Există probabilitatea să se dea ce a fost în ultimii ani, dar aceeași probabilitate e să se dea ceva diferit față de toți acești ani. Depinde cum le pică lor...

Spor la învățat și multă baftă la examenewinking

2 răspunsuri:
| Ghost963 a răspuns:

Nu cred ca mai da ceva legat de genul liric, dar sunt sanse mari sa ne dea ceva epic sau genul dramatic.

| Anonymous412 a răspuns:

E o posibilitate destul de mare să se dea genul Dramatic.