| Kornuletz540 a întrebat:

Ce s-ar întâmpla dacă limba n-ar mai produce salivă?

Răspuns Câştigător
| gabrielcosmin1989 a răspuns:

Lipsa salivei poate avea un impact negativ asupra sanatatii orale si generale. Saliva joaca un rol important in mentinerea sanatatii gurii, prin ajutorul in procesul de digestie, prevenirea cariilor dentare, si mentinerea echilibrului bacterian din gura.

Daca limba nu ar mai produce salivă, ar putea aparea simptome cum ar fi:

Uscarea gurii (xerostomie)
Probleme cu inghitirea
Dificultati la vorbit
Durere sau mancarime in gura
Probleme cu gustul
Carii dentare si alte probleme dentare
Probleme cu infectii ale gurii si ale gatului
Probleme cu digestia
Probleme cu medicamentele, deoarece unele dintre ele necesită o cantitate adecvată de salivă pentru a fi absorbite corect.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Limba oricum nu produce saliva. Deci nu se intampla nimic.
Saliva este produsa de niste glande aflate sub limba.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu limba produce saliva, ci glandele din gura!

| gabicoo a răspuns:

Treci pe băutură!

| carevaescu a răspuns:

Limba nu produce salivă. Sunt alte glande care se ocupă de asta.

Când glandele salivare nu produc suficientă salivă, poate duce la carii, la dificultăți digestive, infecții sau alte neplăceri.

Dacă te confrunți cu asta, apelează la un specialist.

| helpforyou a răspuns (pentru carevaescu):

"După locul producerii sale, se deosebesc trei tipuri de salivă:[1]

Salivă parotidiană – este o salivă de tip serios (salivă de masticație) secretată de glanda parotidă
Salivă sublinguală – este o salivă vâscoasă, bogată în mucină (salivă de deglutiție) produsă de glanda sublinguală.
Salivă submandibulară – este o salivă vâscoasă, bogată în mucină (salivă de deglutiție) produsă de glanda submandibulară.

Funcții

Funcțiile salivei sunt:

digestivă, saliva este esențială în formarea bolului alimentar; de asemenea prin efectul enzimelor pe care le conține
menține pH-ul la 6, 8:neutralizează mediul acid după mese sau mediul bazic care ar putea produce depunerea de săruri pe smalțul dinților
protejează smalțul dinților, prin lubrifiere și pentru că regularizează pH-ul
menține echilibrul hidric
reparatoare prin mineralizare
lubrificantă, ușurează mișcările gurii (vorbire etc)"

https://ro.wikipedia.org/wiki/Saliv%C4%83

| Fantaspirit a răspuns:

Ai avea multe carii care s-ar extinde peste tot până ai rămâne fără dinți și masele, ar afecta toată cavitatea bucală, in sindromul sjogren se întâmplă ca glandele salivare sa nu mai producă saliva ducând la pierderea dinților și a altor afecțiuni.