| Alecs13 a întrebat:

Ce sa aleg intre Universitatea Bucuresti (Facultatea de Stiinte Politice ) sau Universitatea Nicolae Titulescu (Facultatea de drept)....sunt total indecis facultatile imi plac insa nu stiu ce sa zic despre Universitati in sine....pareri va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ambele facultati e clar ca va trebui sa dai din coate sa fii cel mai bun, asta daca vrei cu adevarat sa faci ceva in viata. Stiinte politice - vezi si tu cum evolueaza lucrurile in tara pe planul acesta. Nu ti-as recomanda. Pe de alta parte, la drept ai mai multe posibilitati: daca inveti, esti bun, ai ambitie, poti ajunge judecator, magistrat, avocat - cu o cariera stralucitoare. Gandeste-te ce vrei sa faci dupa ce termini facultatea, ce te-ar atrage mai mult si vei gasi solutia.

2 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

Ca student la FSP iti spun de pe acum ca aici nu o sa inveti politica. Ci foarte multa istorie, putina filosofie si in rest abureli ca la toate facultatile. Ai anumite oportunitati in viata cu aceasta facultate, dar nu te gandi ca daca ai FSP cei din partid vor spune "aa, da. tu vei candida ca ai facut stiinte politice". Politica e alta mancare de peste. Stiintele politice n-au treaba cu situatia politica din tara noastra. E o facultate buna, cu profesori buni, unde poti studia, poti acumula o sumedenie de informatii. Cand vei absolvi vei avea un bogat bagaj de cultura generala. In plus, trebuie sa ai o medie mare ca sa intri la FSP.
Succes!

| splash132 a răspuns:

Din cate stiu nicolae titulescu e particulare, deci, personal eu as exclude.o din start din discutie.pt drept daca vrei sunt 4 facultati cea din Bucuresti, academia de la Iasi, babes bolyai din cluj si uvt Timisoara unde se invata cu adevarat iar cei care vor merg inca din primul an la practica si procese simulate.eu am ales Timisoara si sunt multumit.in plus la particular sunt multi de bani gata care trec anul ca rata prin balta si la un moment dat o sa fii frustrat vazand pe altu care nu stie nimic inainte ta.