| loveispain a întrebat:

Ce se face la profilul stiinte sociale? adica la ce se da teza? pe ce se bazeaza mai mult?
si la filologie la bac se da si latina?

Răspuns Câştigător
| LoRyCyKu a răspuns:

Eu sunt la profilul stiinte sociale in clasa a 12 a si pot sa iti dau cateva informatii complete si absolut corecte.La profilul stiinte sociale in clasa a 9 a faci toate obiectele, cele mai multe ore fiind de engleza si romana respectiv 3-4, latina ai o singura ora si sa stii ca nici macar nu dai teza la, latina de bac nici nu se mai pune problema.In clasa a 10 la fel cu numarul de ore si din clasa a 11 a cand incepeti sa va alegeti optionale mai multe, o sa aveti 3-4 ore de istorie, 2 geografie, 4 romana din care una gramatica si engleza 3 ore, franceza 2 ore, si o ora de turism.Astea pot varia in functie de optiunile clasei. Teza dai la romana,engleza/franceza, geografie/istorie, si obiectul de stiinte sociale si anume in clasa a 9 a logica, in clasa a 10 a psihologie, in clasa a 11 a economie, si in clasa a 12 a filozofie.Bac-ul daca se pastreaza modul de acum o sa-l dai obligatoriu la romana si istorie si ai de ales, intre geografie/logica/psihologie/economie/filozofie/matematica.De specificat ca din clasa a 11 a nu mai faci latina, iar mate faci cate 2 ore pe saptamana pe parcursul fiecarui an.

| Vali013 a răspuns (pentru LoRyCyKu):

Dar mate se face in toti ani adica 9-12?

7 răspunsuri:
| εмiLч97 a răspuns:

Hello happy
La stiinte sociale vreau sa ma duc eu. Vreau sa dau la medicina, poate te intrebi de ce nu ma duc la stiintele naturi...pai la stiintele naturi dai BAC-ul la mate si ca sa devii medic ar trebui sa dai un bac mai usor.
La stiinte sociale faci materiile din generala plus cele de la liceu( logica, psihologia si inca cateva), bac-ul la stiinte sociale se da la :
-geografie sau istori(la alegere)
-logica sau psihologie(la alegere)
- mate sau romana(nu mai tin minte)
Iar daca te duci la filologie, bac-ul o sa'l dai la latina happy. Eu m-am informat deja chiar daca trec a 8-a pentru ca vreau sa stiu care o sa'mi fie drumul in viatawinking.
Sper ca te'am ajutat.

| εмiLч97 a răspuns:

Hello
La stiinte sociale vreau sa ma duc eu. Vreau sa dau la medicina, poate te intrebi de ce nu ma duc la stiintele naturi...pai la stiintele naturi dai BAC-ul la mate si ca sa devii medic ar trebui sa dai un bac mai usor.
La stiinte sociale faci materiile din generala plus cele de la liceu( logica, psihologia si inca cateva), bac-ul la stiinte sociale se da la :
-geografie sau istori(la alegere)
-logica sau psihologie(la alegere)
- mate sau romana(nu mai tin minte)
Iar daca te duci la filologie, bac-ul o sa'l dai la latina happy. Eu m-am informat deja chiar daca trec a 8-a pentru ca vreau sa stiu care o sa'mi fie drumul in viatawinking.
Sper ca te'am ajutat.

| Justdreams a răspuns:

La stinte sociale se da teza la logica,romana, o limba straina si geografie sau istorie.Se bazeaza p romana, istorie. La filologie nu cred ca se da latina la bac. Sper ca te-am ajutatkiss fundabatting eyelashesbig grin!

| Susanu_Madalina_Mădă_1992 a răspuns (pentru Justdreams):

La logica sau psihologie sau economire ai de ales

| Bybys_6545 a răspuns:

Buna.faci engleza, istorie.romana,laina.din astea

Bacu il dai din economie, romana, istorie si o limba straina

Ș*

| Loredana_Mătăsaru_1991 a răspuns:

Baza profilului Stiinte Sociale este bazata pe : istorie, limba romana si limba engleza.