| Changes a întrebat:

Ce se întâmplă cu organismul nostru atunci când domim?

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ca să se întâmple! Se odihneşte după o zi mai mult sau mai puţin solicitată. Avem un ritm cardiac mai lent, visăm frumos sau avem coşmaruri sau unul erotic(care este cel mai indicat)! Ceva de genul acesta!

| CristianMarius a răspuns:

Se odihneste tongue

| sellenaD a răspuns:

Somnul este impartit non-REM(lent) care alterneaza cu perioade de somn REM(cu vise), dar si in 4-5 cicluri(faze) de somn in cele 8 ore pe care ar trebui sa le doarma un adult.IN timplul somnului scade frecventa respiratorie, scade tenisiunea arteriala datorita faptului ca sangele circula mai incet, se reduc secretiile endocrine, scade consumul de oxigen cu aprox 10 %. Visam cam aproximativ 100 de minute in medie pe noapte in timpului somnului REM si tensiunea variaza, respiratia devine neregulata, erectia care nu se datoreaza doar viselor ci pentru ca este normal, relaxarea totala a muschilor.E mult mai mult de vorbit despre asta, dar cam asta e in mare.Important e ca organismul chiar are nevoie de cele 8ore (intre 7-9 ore) de somn nici mai mult nici mai putin.
Despre fazele somnului : http://www.sleeptracker.ro/fazele-somnului.html

| tibicosminPaiN a răspuns:

Documenteza-te.

| Siberiian a răspuns:

Se odihneste cortexul (scoarta cerebrala a encefalului), el intrerupand legatura cu mediul extern. Cand te trezesti, o faci deoarece cortexul este odihnit si iti impune sa te trezesti.

In timpul somnului ritmul cardiac este mai lent, respiratia, fiind un reflex innascut, nu se opreste.

Sunt prmul pe clasa la biologie, sper ca te-am ajutat cat de cat.

Bafta!