| George20123 a întrebat:

Ce se intampla daca raman repetent in clasa 9 din cauza corijentelor? voi putea continua intr-un alt liceu clasa 10?

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

O sa poti continua doar in clasa 9 iarasi fiindca repeti anul scolar asta inseamna sa fii repetent.Doar daca promovezi corigentele in vara poti trece in a 10.Si poti sa te transferi dar tot in a 9. Asta daca ramai repetent.
Incearca sa iei corigentele ca sa nu repeti anul.Succes

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate să te transferi la alt liceu - evident, dacă îndeplineşti anumite condiţii...

"Art. 203. - (1) Elevii declaraţi repetenţi se pot înscrie în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la altă unitate de învăţământ.
(2) Pentru elevii din învăţământul secundar superior şi din învăţământul postliceal declaraţi repetenţi la sfârşitul primului an de studii, reînscrierea se poate face şi peste cifra de şcolarizare aprobată.
(3) În ciclul superior al liceului şi în învăţământul postliceal cu frecvenţă, elevii se pot afla în situaţia de repetenţie de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Continuarea studiilor de către elevii din ciclul superior al liceului sau din învăţământul postliceal, care repetă a doua oară un an şcolar sau care se află în stare de repetenţie pentru a treia oară, se poate realiza în învăţământul cu frecvenţă redusă. În situaţia în care elevii din învăţământul secundar superior nu au împlinit 18 ani rămân în învăţământul cu frecvenţă zi/seral.
... " - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

| corbulalbrosu a răspuns:

NU vei trece in clasa a 10-a fiindca ramanand repetent acest lucru presupune ca trebuie obligatoriu sa repeti clasa a 9-a indiferent unde te-ai transfera in tara sau peste hotare.

| Eastwood a răspuns:

Salut, poti invata si sa le iei la vara, dupa care te poti transfera la alt liceu in vara. Daca ramai repetent, te poti transfera dar incepi tot din clasa a9-a la alt liceu!
Salut!