| crackster a întrebat:

Ce se intampla daca sari dintr-un obiect ce cade, inainte de momentul impactului cu solul, forta de "impingere" dezvoltand o viteza apropiata de cea a obiectului in cadere?
Impactul resimtit de cel ce sare ve fi redus?

4 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Imagineaza-ti ca obictul de "impinge" in realitate ..cade în sus. sau compara cu un vultur care zboara pe aripa unui avion si inainte de aterizare sare pe alt avion care zboara in sus decoalând, cu aceeasi viteza!

| YuliaNhO a răspuns:

Daca forta de "impingere" este mai mare decat forta de "cadere" asa cum le-ai numit tu. atunci este amortizat impactul.

| crackster explică:

Doua obiecte care au acceasi structura vor cadea cu exact aceeasi viteza. Greutatea conteaza doar la raportul dintre om si obiectul din care sare. Daca sari de pe o bicicleta in cadere nu rezolvi nimic deoarece conform principiului actiunii si reactiunii doar bicicleta isi va mari viteza, viteza de cadere a acelei persoane diminuandu-se nesimnificativ. Pe cand daca sari dintr-un tanc de exemplu, tind sa cred ca impactul va fi amortizat deoarece omul isi va diminua mai mult din viteza de cadere.

| Cristian29 a răspuns:

Nu,fiecare obiect este atras de forta gravitationala independent.
Imagineaza-ti ca sari dintr un tanc care cade din aer, tancul are o greutate mai mare si accelereaza mai repede decat tine, tine cont ca daca avem o inaltime in gen 1 km, un om deja isi atinge limita de cadere unde tancul contiuna din cauza greutatii, era undeva un documentar despre ce viteza pot atinge obiectele in cadere.