| Cris9373 a întrebat:

Ce se obtine la topirea diamantului cu fierul?

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Fierul se topeste la o temperatura de 1538°C si fierbe la 2861°C
iar diamantul la 3550°C.
Nu cred ca rezulta dacat carbon sau fonta sau otel big grin daca se topeste diamantul legaturile cristalului se distrug.

Fierul este întărit de impurități din procesul de topire, precum carbonul. O anumită proporție de carbon (între 0, 2% și 2, 1%) produce oțelul, care poate fi de 1000 de ori mai rezistent decât fierul pur. Fierul metalic brut este obținut în furnale, unde minereul este redus de către cocs la fonta.

| maturgrizonat a răspuns:

Fonta sau otel, depinde cat diamant (carbon) pui.