| C3R1 a întrebat:

Cat aur obtii din 10 calculatoare, se obtine macar 1kg prin topirea cu autogen si borax?
Doar aurul se scoate din :mufe, capetii de la componente, cipuri, socket-urile atat de la rami cat si de la placile video si procesor.
P.S Numai de calculatoare este vorba.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aurul din mină este cam 5 gr la tonă.
Cel din componente electronice este 250 gr la tonă.
Așa că, elimină carcasa, să rămână numai electronicele, cântărește, înmulțește cu 10 calculatoare și împarte la 1 milion de grame la tonă și rezultă aurul. Și mai ai nevoie și de o fabrică care costă 1 milion de Euro ca să îl extragă și să îl separe.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă s-ar obține nu 1 kg, măcar 100 g din 10 calculatoare de mâine m-aș apuca de afacerea asta. laughing