| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate da la Examenul Național legat de comedie și nuvelă? Unde pot găsi pașii pentru demonstrația nuvelei?

3 răspunsuri:
| Naomiroxana a răspuns:

Buna banuiesc ca esti clasa a8a. si eu sunt, chiar azi am discutat despre nuvela si de comedie si doamna profesoara ne-a zis ca probabil ne va da demonstratia ca este in gen epic si poti sa scrii ca este in genul epic deoarece are un singur fir narativ, caracterizarea personajelor, personaje putine. sper ca te-am ajutat si mjult succes la examen!
Funda?

| CristinaMaria1D a răspuns:

Genul dramatic si comedia NU sunt in programa pentru examen. Nuvela e 80 % probabil sa nu se dea. Model uite aici: http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/......-este.html

| JustForUs a răspuns:

Demonstratia nuvelei o gasesti la genul epic. Aplici tot ce e la gen epic. :-)