| Ana213 a întrebat:

Ce semnifica expresia populara :,, ohooo matu "?

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Mai usor ca doar nu e foc

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu am idee unde ai auzit o asemenea "expresie", insa eu n-as putea-o incadra decat in urmatorul context:"Oh! Omatu'asta mi-a troienit cararea!"Si asta numai renuntand la doi de "o" si lipind unul de al doilea cuvant! Dar nu stiu daca asta e si explicatia dorita de tine.

| Ana213 explică:

Scuza-ma april nu am scris corect nu am folosit diactiticile.

,, Ohoo Mâţu" e expresia Mâţu fiind puiul de pisica, iar ohoo probabil o interjectie, expresia respectiva e folosit in nord, taranii de aici o folosesc foarte des desi probabil nici ei nu ii stiu rostul.