| Claudyu1998 a întrebat:

Ce semnifica punctele de suspensie?

Răspuns Câştigător
| snzpaul a răspuns:

Puncte de suspensie sau puncte-puncte reprezintă un semn de punctuație care constă din trei sau mai multe puncte așezate în linie orizontală, folosit pentru a arăta o întrerupere în șirul gândirii, al acțiunii sau o omisiune dintr-un text reprodus.
Spre deosebire de punct, punctele de suspensie nu marchează sfârșitul unei propoziții sau al unei fraze, ci indică, în general, o întrerupere a șirului vorbirii.
În scrierea la calculator, punctele de suspensie (…) reprezintă un singur caracter, cu codul 2026.

1 răspuns:
| Toninel a răspuns:

Dupa ele urmeaza un dialog sau o enumerare.