| lavvybubu a întrebat:

Ce rol au punctele de suspensie din enuntul:Mai, mare incurcatura!

Răspuns Câştigător
| GeorgeGabriel a răspuns:

Rată o pauză mare în cursul vorbirii. Spre deosebire de punct, punctele de suspensie nu marchează sfârşitul unei propoziţii sau al unei fraze, ci indică, în general, o întrerupere a şirului vorbirii.

Comunicarea care este aşezată înaintea punctelor de suspensie are o intonaţie descendentă atunci când pauza este neintenţionată şi o intonaţie ascendentă atunci când pauza este intenţionată.

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Nu apar pe site punctele...

| lavvybubu explică:

Eu le-am pus semnele sunt dupa semnul exclamarii

| latosu a răspuns:

Nu exista nici un punct de suspensie... poate la mine in enunt.