| SteffyBelleSteffyMee a întrebat:

Ce serpi veninosi exista in Romania?

Răspuns Câştigător
| Gabryel_Alyn_1998 a răspuns:

- Vipera ammodytes, cu două subspecii – Vipera ammodytes ammodytes şi Vipera ammodytes montandoni;
- Vipera ursinii, cu trei (?) subspecii – Vipera ursinii renardi, Vipera ursini rakosiensis şi Vipera ursinii moldavica
- Vipera berus;

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://edeir.ro/ce-serpi-veninosi-sunt-la-noi-in-tara.html
O zi frumoasa sa ai:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viziteaza rezervatia de la adresa : str. Izvor nr.2-4, sectorul 5, Bucureşti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vipera si vipera cu corn.
Am inteles ca s-ar presupune ca ar mai fi o specie, dar extrem de foarte rara.

| PamyLove a răspuns:

In Romania sarpele veninos este doar Vipera, sunt de mai multe feluri...

| SteffyBelleSteffyMee explică:

Multumesc tuturor! happy

| AmaliaGabrielaStyles a răspuns:

In Romania sunt 3 specii de serpi veninosi astfel ca din 15 specii de vipere ce se gasesc in zona Europei, 3 dintre acestea le regasim si pe teritoriul tarii noastre. Cele 3 specii de vipere veninoase sunt vipera cu corn sau vipera ammodytes, vipera de stepa ce mai este cunoscuta si sub denumirea de vipera ursinii in timp ce o alta specie de sarpe veninos este vipera cu cruce. Vipera cu corn o regasim in Carpatii Meridionali, in Dobrogea, Banat dar si in anumite zone din muntii Apuseni. Vipera cu corn poate fi recunoscuta cu usurinta pentru ca sasaie, obisnuieste sa nu se miste si uneori se ascunde sub pietre in cazul in care simte pericolul. Vipera de stepa o gasim in zona Moldovei si in Dobrogea in timp ce vipera cu cruce traieste in toate zonele montane din tara. Viperele cu corn si viperele cu cruce au veninul cel mai puternic din cele 3 specii de vipere mentionate insa nici in cazul acelor vipere efectul veninului nu este letal insa daca persoana muscata prezinta si anumite boli atunci exista riscul de deces. Bauturile ce contin cofeina nu sunt recomandate in cazul unei muscaturi de vipera pentru ca veninul se imprastie mult mai repede in organism. In cazul unei muscaturi de vipera persoana respectiva trebuie transportata de urgenta la cel mai apropiat spital pentru ca in caz contrar intervine decesul.

| Meow81 a răspuns:

Hey! serpi veninosi in Romania, zici?
eu stiu doar de o singura specie :VIPERA :* ( fara corn )
FUNDA? smug