| anonim_4396 a întrebat:

Ce spune biblia despre ranchiuna, despre rautate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 Cor 14, 20: „Fraţilor nu fiţi copii la minte; ci la răutate fiţi copii, iar la minte fiţi oameni mari"

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Biblia spune sa fim buni si milostivi.

lolita
| lolita a răspuns:

Iar nu ti-ai facut temele?' laughing

| Dragosgan a răspuns:

Biblia spune multe,
Prosti sunt s-o asculte,
Dar daca crezi e bine,
Ranchiunea vine de la sine.

Se si intelege,
Cand citesti o pagina e lege,
Si te enervezi,
Si te frustrezi,
Si vei observa,
Ce e ranchiunea!

Citeste Biblia crestinule Bro.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am citit decat primele 5 pagini. M-am oprit acolo unde scria ca indiferenta este o forma de egoism iar rautatea o forma de altruism. Am inchis cartea pentru ca gasisem raspunsul la intrebarea pe care o aveam... Si in una din cartile sfantului Nietzsche se vorbea despre legatura dintre o piscatura de insecta si rautate dar am uitat cum se spune exact... Sensei.Bro, ar trebui sa cerem o rubrica de religie, tare e apreciata! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amandakeat, era o asemenea rubrica, dar am cautat-o si nu am gasit-o. Cred ca s-a renuntat la eawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Propun sa facem o petitie! Ar fi mare pacat sa ne lipsim de ea! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amandakeat, eu am spus de multe "chestii destepte", dar sad Deci succes happy tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensei.Bro, nu vreau pentru ca nu sunt convinsa ca as rezista la tentatia de a fi rea. Si-mi amintesc o fraza pe care o spunea popa cand venea cu stropitul la Boboteaza : pentru a-ti cruta rautatea alege-ti dusmani bolnavi. Iarta-ma ca am incercat sa te manipulez! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fim blanzi ca porumbeii si intelepti ca serpii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia nu spune nimic. Este o carte facuta sa bage lumea in sperieti, facand afirmatii gen "bau-bau". Si atat.

| andrada_2796 a răspuns:

DE CE EXISTA ATAT DE MULTA RAUTATE? nu dumnezeu este de vina, el i-a dat omenirii un inceput perfect, dar omul a ales sa nesocoteasca cerintele sale si sa decida singur ce este bine si ce este rau deuteronomul 32:4, 5 eclesiastul 7:29 geneza3:5,6.Procedand astfel omul a ajuns sub influenta unor forte supraomenesti rele efeseni 6:11, 12.In 1ioan 5:19"intreaga lume zace in puterea celui rau",de aici reiese ca noi nu mai suntem condusi de dumnezeu ci ca ne conduce satan, logic, dumnezeu este iubirea intruchipata cum ar putea el sa ne faca rau daca ascultam? totul a pornit in cer, satan a fost un inger perfect dar in el a crescut dorinta de a guverna el si vroia ca toata lumea sa i se inchine lui, el a adunat un numar mare de aliati si sa pornit un razboi in cer revelatia 12:7-12,asa ca vremurile critice au venit pentru noi 2timotei 3:1-5.Aceste stari de lucruri au luat amploare tot mai mare fiindca oamenii care sau declarat religiosi n-au tinut cont de ceea ce spune in realitate biblia